جدیدترین مقالات

تاریخچه چاپ دیجیتال

در رابطه با تاریخچه چاپ دیجیتال باید گفت که این چاپ یکی از جدیدترین شیوه های مرسوم چاپ جهان می باشد. این شیوه از چاپ از قدمت کمی برخوردار است بطوریکه اولین چاپ های دیجیتالی در اوایل دهه نود میلادی به بازار عرضه شدند. چاپ دیجیتال یکی از روشهایی است که در آن تصاویر دیجیتال را به محصولات چاپی تبدیل می کنند و به علت استفاده از یک سیستم مدیریت رنگ تصاویر را با همان کیفیتی که دیده می شوند چاپ می کند اولین چاپ دیجیتال رنگی در سال 1993 شکل گرفت و این امر باعث تغییر و تحول در صنعت چاپ گردید. در رابطه با آغاز تکنولوژی چاپ دیجیتالی به ایران می توان به ورود کامپیوتر و چاپگرها به ایران اشاره کرد که بعد از آن ما شاهد پیشرفت سریع این روش در صنعت چاپ کشور بوده ایم. بطوریکه با ورود ماشین های چاپ لارج فرمت و با دادن فایل های کامپیوتری، چاپ تصاویر بسیار بزرگ امکان پذیر شد. پیشرفت روز افزون علوم مختلف و به وجود آمدن انواع تکنولوژی های فراگیر، ایجاد رسانه های نوین و در نتیجه نیاز به انواع و اقسام تبلیغات و نیاز به چاپ و ... در دنیا باعث توجه بیشتر به صنعت چاپ و نشر گردید. با توجه به موارد ذکر شده و حرکت سریع دنیای امروز به سمت تکنولوژی های نوین، صنعت چاپ هم پا به پای دیگر صنایع به سمت دیجیتالی شدن پیش میرد و چاپ دیجیتال فقط برای چاپ تجاری استفاده نمی گردد بلکه برای چاپ و بسته بندی هم استفاده خواهد شد، به صورتی که اگر افراد فعال در زمینه صنعت چاپ وارد عرصه چاپ دیجیتال نشوند، شانس بقای خود در این صنعت را از دست خواهند داد. این نکته هم قابل توجه می باشد که با توجه به کیفیت بالا و استفاده سریع و آسان از چاپ دیجیتال، این تکنولوژی در بین افراد شاغل در صنعت چاپ و نشر و مشتریان محبوبیت یافته است.

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال به این صورت عمل می کند که هر تصویر را به عنوان یک مجموعه پیچیده از اعداد و ارقام و فرمول های ریاضی در نظر می گیرد و این تصاویر به صورت یک ماتریس نقطه ای به نام پیکس ذخیره می شوند. به این فرآیند دیجیتال کردن می گویند. در مراحل بعدی تصاویری که دیجیتالی شده اند برای کنترل کردن رسوب جوهر، تونر و یا قرار گرفتن در معرض انرژی الکترومغناطیسی برای تولید داده ها استفاده می شوند. در حال حاضر چاپ دیجیتال به معنای چاپ تونری، با استفاده از انواع مختلف چاپگرهای لیزری، بر روی سطوح مختلف مانند کاغذ می باشد. بدین صورت که پرینتر های لیزری و جوهر افشان، تونر یا جوهر را بر روی سطوح مختلف مانند کاغذ، چوب، شیشه، سنگ، بوم و ... می نشانند. در این روش تونر به مانند روشهای سنتی و قدیمی داخل کاغذ نفوذ نمی کند و فقط بر روی سطح کاغذ لایه نازکی تشکیل می دهد. در بعضی موارد برای تثبیت آنها بر روی زمینه، از مواد پوششی استفاده می شود.

مقاله مرتبط:چاپ فوری

مزایای چاپ دیجیتال

  • در چاپ دیجیتال مراحل قبل از چاپ مانند لیتوگرافی، حذف می شود و در نتیجه فرایند چاپ کوتاه تر می شود و عملیات چاپ سرعت بالاتری دارد.
  • در این روش، در هر دور چاپ، به علت عدم استفاده از پلیت چاپ متون و تصاویر بیشتری چاپ می شود و همچنین امکان تغییر تصاویر و محتوای صفحه در هر برگ چاپی امکان پذیر می باشد.
  • در چاپ دیجیتال میزان مواد شیمیایی و یا مواد باطله کمتر می باشد زیرا در این روش نیازی به رسیدن به رنگ و یا تنظیمات حین فرایند چاپ وجود ندارد.
  • در این روش به علت چاپ مستقیم از روی کامپیوتر بر روی کاغذ و حذف پلیت چاپ امکان چاپ در تیراژ پائین و باهزینه کم امکان پذیر است.
  • مواد چاپی در این روش از کیفیت مناسبی برخوردارند و امکان چاپ، در تیراژ کم و بلافاصله بعد از تقاضا وجود دارد.
  • با اینکه در چاپ دیجیتال برای چاپ هر صفحه هزینه بیشتری نسبت به روش های سنتی مانند چاپ افست وجود دارد ولی همانگونه که در بالا اشاره شد به دلیل حذف پلیت چاپ، برای تیراژهای کم مقرون به صرفه می باشد.

با توجه به موارد ذکر شده و با نظر به اینکه در زمینه چاپ دیجیتال شاهد پیشرفت های قابل ملاحظه ای بوده ایم به نظر می رسد چاپ دیجیتال در حال رسیدن به نقطه رقابت با چاپ افست و حتی پیشی گرفتن از آن می باشد.

انواع چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال انواع مختلفی دارد که این طبقه بندی توسط متخصصین و پیشگامان صنعت چاپ و نشر انجام گرفته است. روش جوهر افشان، روش الکتروفتوگرافی، روش دیجیتال نوری یا پرتوی، روش چاپ، روش حرارتی، روش تصعید رنگ و مارکر های لیزری زیر شاخه های چاپ دیجیتال می باشند.

روش جوهر افشان از شناخته ترین و متداول ترین روش چاپ دیجیتال می باشد که عملکرد آن مشابه پرینتر های شخصی، البته در ابعاد صنعتی و با عملکرد گسترده تر می باشد. یکی از نقاط ضعف این روش سرعت پایین آن است که به همین علت نمی توان از آن برای نسخه های با تیراژ بالا استفاده کرد.

در روش دیجیتال نوری یا پرتوی نحوه کار بدین شکل است که تصویر از طریق تابش شعاع های نوری و بر روی کاغذهای ویژه و حساس به نور، مانند کاغذهای عکاسی ایجاد می شود و بعد از مرحله ظهور تثبیت می گردد. این روش دارای دو مرحله چاپ و ظهور می باشد که امروزه به صورت اتوماتیک این دو مرحله در داخل دستگاه انجام می گیرد.

روش الکتروفتوگرافی از دو روش تونری و روش دیجیتال مرکبی تشکیل شده است. سیستم دیجیتال مرکبی، به دلیل پیچیده بودن تکنولوژیشان در مقایسه با دستگاه های تونری از گستردگی کمتری برخوردار هستند ولیکن بخاطر استفاده از مرکب های رنگی برای کارهای پر تیراژ مناسب هستند.

روش حرارتی که در حال حاضر چندان رایج نمی باشد و از این روش در دستگاه های کوچک تک رنگ مرسوم استفاده می شود مانند دستگاه های فکس. در این روش نیاز به کاغذ حساس به حرارت می باشد و حرارت نقش اساسی ایفا می کند.

در روش چاپ، دستگاه ها تمام اتوماتیک هستند و توسط کامپیوتر مدیریت می شوند و اطلاعات مربوطه را به صورت فایل دیجیتال دریافت می کنند. به همین دلیل برای چاپ های تعداد پایین توصیه نمی شود.

مارکرهای لیزری مخصوص صنایع تولیدی و قابل استفاده در خط تولید محصولات، برای درج اطلاعات می باشند. این دستگاه ها سرعت بالا و هزینه بر می باشند.

روش تصعید رنگ، بیشتر مورد استفاده در لابراتوارهای عکاسی و به منظور چاپ عکس می باشد و ابعاد چاپی در این شیوه، کوچک است.