جدیدترین مقالات

تمام نکات چاپ پاکت

از چاپ پاکت به عنوان رسانه ماندگار و نوعی از تبلیغات نام برده می شود. به عبارتی چاپ پاکت نوعی رسانه تجاری چاپی است که در بردارنده شرح مشخصات، کاربرد کلی کالا، محصولات و سایر مطالب مفید مشتری و مخاطب است. پاکت در لوازم التحریر، نوشت افزار و ملزومات اداری جایگاه انکار نشدنی دارد. مصرف پاکت با روندهای تکنولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی ارتباط مستقیم دارد. چاپ پاکت به خوبی می تواند ماهیت، هویت، اعتبار و منزلت مجموعه اقتصادی را نشان دهد.

چاپ پاکت

نکات مفید و کاربردی در مورد چاپ پاکت

برای چاپ پاکت، توجه به انتخاب نوع، جنس کاغذ پاکت، کاربرد و مدل آن لازم است. برای چاپ بر روی طرح های معمولی از کاغذ تحریر 80 گرمی و برای طرح های اختصاصی از کاغذ گلاسه با گرماژ بیشتر استفاده می شود. کیفیت کاغذ به علت تاثیر گذاری در نتیجه نهایی کار، بسیار حایز اهمیت است. هزینه های چاپ پاکت با نوع کاغذ انتخابی رابطه مستقیم و تنگاتنگی دارد. معمول ترین و پرکاربردترین ابعاد پاکت مورد استفاده، پاکت نامه می باشد که علاوه بر استفاده مردم از آن، استفاده زیادی در شرکت ها و سازمان ها دارد. شرکت ها برای بسته بندی و انتقال قراردادهای خود از پاک نامه بهره می برند. پاکت مخصوص شرکت و هر موسسه خاص که در آن اوراق اداری شرکت به سایر سازمان ها و موسسات ارسال می شود را پاک نامه می گویند. از نمونه های دیگر می توان به پاکت A5 اشاره کرد که در زمینه نامه های اداری، فاکتورها، ارسال کارت دعوت و کارت پستال کارایی دارد. نوع دیگر، پاکت A4 است که برای ارسال نامه های اداری، لیست قیمت، کاتالوگ و پوشه به کار می رود. اندازه و نوع چاپ پاکت نیز بستگی به نوع کاربرد و مدل آن دارد.

مقاله مرتبط:چاپ پاکت

چاپ پاکت نامه به دو صورت دیجیتال و افست انجام می شود. استفاده از چاپ دیجیتال در تیراژ پایین بسیار مقرون به صرفه است، هزینه چاپ در هر صفحه ثابت است و با افزایش تعداد نیز تغییری صورت نمی گیرد. در این حالت، کارهای چاپی در سریع ترین زمان ممکن انجام می گیرد، به همین منظور از آن به عنوان چاپ فوری هم یاد می شود. برای چاپ محصولاتی که دارای تیراژ بالا هستند، بهترین گزینه بهره گیری از چاپ افست است.

اصول مهم در طراحی و چاپ پاکت

طراحی و چاپ پاکت از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که باعث اعتبار بخشیدن به کسب و کار می شود. طراحی باید نوآورانه، جذاب و با خلاقیت صورت گیرد. پاکت حرفه ای زیبا و مدرن تاثیرات فراوانی در دیدگاه مخاطب دارد. طراحی پاکت باید به گونه ای صورت گیرد که تمامی اطلاعات مهم شرکت مانند نام، لوگو یا آرم، آدرس و تلفن را در خود جای داده باشد. از قرار دادن هر نوع خط کشی به منظور نمایش خط برش باید پرهیز شود. درب پاکت نسبت به پشت آن باید به حالت وارونه مونتاژ گردد. استفاده از طرح در قسمت روی پاکت باید به صورتی تنظیم شود که پس از صحافی بر روی هم انطباق داشته باشند. قسمت هایی از پاکت که جهت چسب زدن مورد استفاده قرار می گیرد، نباید طرح چاپی داشته باشد زیرا پوشش مرکب بر روی کاغذ از استحکام چسب جلوگیری به عمل می آورد. فونت های استفاده شده در طراحی پاکت باید استاندارد، متناسب با طرح و خوانا باشد. به کارگیری از رنگ مناسب برای پاکت از اهمیت بالایی برخوردار است. از آنجا که رنگ کاغذ بعضی از پاکت ها زرد، نخودی یا به رنگ های دیگر است، به نسبت کاغذ های سفید، رنگ های متفاوتی بر روی آنها اعمال می گردد. پاکت هایی که باید از جای مشخص و مخصوصی تا زده شوند، حتما باید قالب زده شود چرا که در غیر این صورت در تا زدن آن، خطا به وجود می آید.

مزایای استفاده از چاپ پاکت

چاپ پاکت مناسب، معرف اعتبار و ارتقا بخشیدن به وجهه اقتصادی شرکت است. برای ایجاد رابطه پایدار با مشتری، چاپ پاکت یک ابزار بازاریابی مستقیم و کم هزینه به شمار می رود. پاکت، محافظ مکاتبات اداری، نشان دهنده منزلت یک برند و ابزار نگهداری و ارسال اوراق اداری و قراردادها است. از دیگر مزیت ها می توان، هویت بخشی به مکاتبات، نشان دهنده شأن کسب و کار، جلب توجه و نظر مخاطب، داشتن اثر تبلیغاتی زیاد، سهولت در برقراری ارتباط با مشتری، کسب و افزایش اعتبار حرفه ای تر، ایجاد کننده پلی میان برند و مشتری، منتقل کننده حس آرامش و اطمینان به مخاطب را نام برد.

در چاپ پاکت لازم است محل تا و برش مشخص گردد. به همین منظور جاهای مورد نظر با خطوط نازک معین می شود. توجه به این نکته اهمیت دارد که خطوط مد نظر داخل طرح قرار نمی گیرند و با فاصله ای خارج از طرح اصلی و در دور ریز کار قرار داده می شوند تا در اثر مقداری جابجایی در برش، دیده نشوند. ممکن است متناسب با نیاز مشتری اقدام به چاپ پاکت به صورت طلاکوب باشد که در واقع نوعی چاپ داغی است که در رنگ های مختلف مانند نقره ای، طلایی، آبی، مسی و قرمز به دو صورت دستی و ماشینی انجام می گیرد. ساختار و الصاق آن نیز با انتخاب اولویت های مورد نظر صورت می گیرد. این الویت بندی ها می تواند بین سرعت، مقرون به صرفه بودن و کیفیت انجام پذیرد. طلاکوب دستی برای انجام کارهای با تعداد کم و محدود قابلیت استفاده دارد. نوعی از طلاکوب که برای طراحی های دقیق، خیلی ویژه و با کیفیت بالا مورد استفاده قرار می گیرد، طلاکوب گرم نام دارد. این شیوه از لحاظ بصری بسیار جذاب و قابل توجه است که نتیجه آن جلب مخاطب بیشتر می باشد. طلاکوب سرد اگرچه صرفه اقتصادی مشهودی دارد به طوری که نسبت به طلاکوب گرم هزینه ها تا پنجاه درصد کاهش می یابد، اما برای طرح های با کیفیت خوب و عالی جوابگو نیست. نوع دیگر چاپ، برجسته کاری است که هدف از آن ایجاد یک سطح برجسته بر روی پاکت است. یکی از مزیت های بارز این روش پایین بودن هزینه های اقتصادی آن است. به کمک این شیوه می توان کارهای تک رنگی را که در قالب نوشتار است، چاپ کرد.