جدیدترین مقالات

هدف از طراحی و چاپ کارت پستال

چاپ کارت پستال در رویداد ها و رخدادهای خاص و مهم کاربرد فراوانی دارد. از چاپ کارت پستال به منظور انتقال پیام خاصی استفاده می شود. چاپ کارت پستال محدود به یک شهر، منطقه و یا حتی کشور نیست و در اقصی نقاط جهان از آن بهره برده می شود. کارت پستال از محبوب ترین راه های برقرای ارتباط ویژه با دیگران و از شیوه های بازاریابی چاپی می باشد. در حوزه اقتصادی، چاپ کارت پستال، تأمین بخشی از نیازهای شرکت ها را در پیگیری همیشگی از مشتریان خود، پاسخگو خواهد بود. واحد های اقتصادی و حتی شرکت های بزرگ بین المللی برای ایجاد ارتباط با مخاطبان خود از این شیوه بهره می برند.کارت پستال، محصولی قدرتمند، مقرون به صرفه و منحصر به فرد، در بهبود اثر بخشی ارتباط با دیگران است.

کارت پستال

چاپ کارت پستال برای منتقل کردن حس و پیام مد نظر شیوه ای قابل لمس و کارآمد محسوب می شود. پیدایش کارت پستال به کشور فرانسه نسبت داده می شود و منظور از آن کارتی است که در یک طرفش متن یا موضوع کارت و در طرف دیگر عکس یا تصویر قرار گرفته است. کارت پستال تنها به منظور تبریک جشن یا عید به فرد دیگر به وجود نیامدند و دارای کاربردهای متفاوتی هستند. در عصر حاضر از کارت پستال به عنوان یک کارت مناسبتی نام برده می شود که برای یک رخداد خاص به چاپ می رسند. اگرچه امروزه به دلیل گسترش ابزارهای نوین ارتباطی استفاده از کارت پستال کمتر شده است، اما هم چنان به عنوان راهی برای انتقال پیام، مورد توجه هستند.

مقاله مرتبط:تبلیغات چاپی

طراحی و چاپ کارت پستال

چاپ کارت پستال به صورت یک رو یا دو رو در ابعاد و اشکال مختلف طراحی و عرضه می شود. برای چاپ کارت پستال از کاغذ گلاسه، کرافت و کتان با گرماژ 170 تا 300 گرم در سایزهای استاندارد و اختصاصی همراه با پوشش سلفون مات یا براق استفاده می شود. طراحی کارت پستال باید خلاق و جذاب باشد تا باعث جلب نظر مخاطب گردد. متن کارت باید متناسب با موضوع آن باشد. در جهت ارایه بهتر و موفق تر کارت پستال، از ابزار گرافیک، باید بیشترین بهره را برد. هر چقدر گرافیک و رنگ های استفاده شده در کارت جذاب و با کیفیت باشد به همان میزان اثر گذاری و انتقال پیام نیز بهتر صورت می گیرد. یک کارت پستال با طراحی خلاق کمک شایانی به معروفیت یک برند و محصول مورد نظر می کند.

چاپ کارت پستال انواع و اقسام مختلفی دارد که یکی از معروف ترین و پرکاربرد ترین این کارت ها، کارت پستال تولد است که در آن از مضامینی با موضوع تولد استفاده می شود. استفاده از این مدل به ویژه در مواقعی که امکان حضور در لحظه مورد نظر مقدور نیست، گزینه بسیار مناسبی می تواند باشد. در طراحی این نمونه کارت از رنگ های شاد، متناسب با مفهوم تولد و زندگی باید بهره برد. کارت پستال تولد باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد چرا که ماندگاری این کارت که معمولا به عنوان هدیه و یادگاری داده می شود، منجر به زنده شدن خاطرات خوب خواهد شد. نوع دیگر این کارت ها، کارت پستال کریسمس است که به دلیل وجود مسیحی های زیاد در ایران و برپایی جشن کریمسس، این نوع کارت بین بسیاری از افراد رد و بدل می شود. همین موضوع از دلایل فروش بسیار بالای این محصول در فصل زمستان به شمار می رود. کارت پستال شب یلدا نیز در بین ایرانی ها از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای برخی افراد که فرصت کافی برای دیدن دوستان و اقوام خود را در این شب ندارند، استفاده از کارت پستال شب یلدا گزینه بسیار مناسبی می باشد. علاوه بر این چاپ کارت پستال ممکن است برای مناسبت های مختلفی مانند عروسی، عقد کنان یا حنابندان، اعیاد مذهبی، عزاداری ها، تبریک فارغ التحصیلی، آرزوی بهبودی، تشکر و حتی عذرخواهی صورت گیرد. همچنین به عنوان دعوتنامه برای مراسم های مختلف نیز بکار می رود. بنابراین هرگونه همایش، سمینار، اجلاس، گردهمایی، جشن و تجمع صنفی که با برنامه ریزی انجام می گیرند، می توانند از این کارت بهره ببرند.

هدف از طراحی و چاپ کارت پستال

چاپ کارت پستال به علت مشغله های زیاد و بعد مسافت شهرها، انتخاب مناسبی برای تبریک سال نو، اهدا هدیه، عرض تسلیت یا تبریک جشن عید و رویدادهای از این قبیل است. امروزه دولت ها از کارت پستال به عنوان یک ابزار فرهنگی کوچک اما تاثیر گذار، بهره می گیرند. کارت پستال معمولا به صورت غیر حضوری به دست مخاطب خود می رسد و به طور معمول از این نمونه کارت، برای یادگاری و یادبود استفاده می شود. با ارسال کارت پستال انتقال پیام بی کم و کاست منتقل خواهد شد. هم چنین با ارسال کارت پستال، می توان توجه مشتریان را به خود جلب کرد، آگاهی از یک برند را بیش از پیش افزایش داد و به هدف های بازاریابی نزدیک و نزدیک تر شد. همنیطور از این نوع کارت به منظور ابزاری مناسب، کارآمد و مؤثر برای تبلیغات و بازاریابی خدمات و محصولات نیز استفاده می شود. ارسال این نمونه کارت تاثیر مثبت و مفیدی بر روی مخاطب خواهد داشت.

از کارت پستال ها به عنوان آثار تجسمی سیار نام برده می شوند، چرا که در شهر ها و کشورهای مختلف و به عبارتی در اقصی نقاط جهان، دست به دست افراد مختلف می چرخند و موجب انتقال اطلاعات و مفاهیم می گردند. در مورد تاریخ دقیق چاپ کارت پستال در ایران اطلاعاتی در دست نیست، اما محققان احتمال می دهند که از قرن سیزدهم قمری و همزمان با نقل و انتقالات پستی در دنیا و رواج آن در ایران، استفاده از کارت پستال نیز رونق گرفته است. هنوز در بسیاری از کشورها، زیبایی و جاذبه های گردشگری را به صورت کارت پستال چاپ و عرضه می کنند و آن را در اختیار گردشگران قرار می دهند تا بیشتر با فرهنگ و آداب و رسوم کشور مربوطه آشنا شوند. هم چنین هنرمندانی وجود دارند که تمام فعالیت های هنری خود را به خلق کارت پستال اختصاص داده اند. بر همین اساس چاپ و استفاده از کارت پستال در بسیاری از کشورهای جهان امری بدیهی و مورد اهمیت است.

مقاله مرتبط:خصوصیات یک چاپخانه