جدیدترین مقالات

چاپ پلات و لمینت

چاپ پلات و لمینت، چاپی با عرض زیاد بوده که برای استفاده در فضاهای داخلی و مشاهده از نزدیک مناسب هست. چاپ پلات با استفاده ها از دستگاه-های دیجیتال انجام‌ شده و برای محافظت از آن در برابر عوامل محیطی، از لمینت که پوشش پلاستیکی است، استفاده می شود. پلات و لمینت در سازه-های نمایشگاهی بسیار پرکاربرد است.

چاپ پلات و لمینت

چاپ پلات و لمینت از زیباترین شاهکارهای هنری صنعت چاپ است؛ که به دنیای تبلیغات حرفه ای تقدیم کرده است. این صنعت ترکیب هنر و تجارت هست؛ مصداق بارز هنر تجاری.

چاپ پلات و لمینت از قدرت زیبایی خود برای خیره کردن چشمان مخاطب بهره می جوید. با استفاده از رنگ-های زنده و نورپردازی های خیره‌کننده، چون شاهکار هنری نقاشان، با روح و روان هر مخاطبی بازی می کند. چیزی که شما وقتی در نزدیکی آن هستید، احساس می کنید در یک گالری نقاشی در حال جولان دادن هستید. زیبایی بصری در چاپ پلات و لمینت حرف اول را می زند و صاحبان کسب‌وکار زیرک و خلاق چه بهره هایی از آن می برند؛ برای تسخیر ذهن مخاطب.

چاپ پلات و لمینت امروزه هر نمایشگاه و هر سمینار و هر آتلیه ای را در لیست مشتریان خود دارد. شما در کدام نمایشگاه می توانید وارد شوید و غرفه خالی و بی جلوه را به غرفه ای که ویترینی از زیبایی های هنر تبلیغات را در معرض دید گذاشته است، ترجیح دهید. چاپ پلات و لمینت امروزه از درب ورودی نمایشگاه تا انتها آن و همه غرفه ها را به خود اختصاص داده است. آتلیه های عکاسی برای جذب مشتری چه تصاویری را با استفاده از چاپ پلات و لمینت که به نمایش نمی گذارند.

صنعت چاپ و بالأخص چاپ پلات و لمینت امروزه در دسترس همه مردم در هرکجای دنیا قرار دارند، اما چه شده است که برندهایی با خدمات و کالاهایی باکیفیت مشابه، نمی توانند به یک اندازه مخاطب جذب کنند؟ آیا غیر از این است؛ برندهای مطرح از یک لیوان به‌ اندازه یک استخر بهره می برند و برندهای گمنام با همان کیفیت محصول، از یک استخر به ‌اندازه یک لیوان بهره مند می شوند. شاید به خاطر همین است؛ معمولاً شرکت های کشورهای توسعه‌یافته در مقابل کشورهای جهان‌سومی که مشابه همان محصولات را دارند، پرآوازه‌ترند.

خیلی وقت‌ها عده ای نان نامشان را می خورند تا نام کارکردشان را.

ما گاهی فراموش می کنیم قدر داشته هایمان را بدانیم، بنابراین در هنگام صحبت کردن در مورد آن ها کوتاهی می کنیم، ویترینی که برای به نمایش گذاشتن محصولمان استفاده می کنیم، مانند لباس نامناسب بر تن انسان زیبا عمل می کند و او را از جلوه می اندازد. اقدام به چاپ پلات و لمینت می کنیم؛ بدون اینکه درباره طرح و محتوا و چینش آن ها بیندیشیم، بدون اینکه به سلیقه و فرهنگ مخاطبمان اهمیت دهیم. هزینه می کنیم، استند و چاپ رول استفاده می کنیم، دکور می زنیم اما بی نتیجه، پیام درستی را به مخاطب نمی رسانیم و او می رود، بدون اینکه برای ما وقت بگذارد؛ و ما با دست خودمان خودکشی می کنیم. وقتی ما مردیم کسی اهمیت نمی دهد کجاییم و چه می‌کنیم. این تفاوت دو برند با محصول مشابه است.

مراحل چاپ پلات و لمینت

چاپ پلات و لمینت به‌طور خلاصه زدن طرح بر روی کاغذ و کشیدن روکش پلاستیکی بر روی آن است. پلات نمونه ای از چاپ با دستگاه دیجیتال جوهرافشان، جوهر بر پایه آب است که بر روی انواع متریال‌ها مانند کاغذ و بوم قابل ‌چاپ هست و کیفیت آن در دستگاه های چاپ دیجیتال قابل‌ تغییر است. رنگ ها بر روی متریال نمود نمی کنند، در نتیجه کیفیت آن اگر بدون محافظ باشد سریع دچار تغییرات منفی می شود. پلات ها (چاپ عریض) با عرضی تا 150 سانتیمتر و با توجه به استحکام کم آن، برای استفاده داخلی و فواصل نزدیک به کار می روند. لمینت به ‌عنوان روکش پلاستیکی به کمک پلات آمده است تا با کمک لمینت، پلات از عوامل محیطی مانند رنگ‌پریدگی، لک شدن، چروک شدن، پاره شدن، رنگ‌پریدگی و سایر عوامل در امان بماند. لمینت همچنین سبب براق شدن و کنتراست بهتر رنگ ها در پلات می شود، به‌گونه‌ای که به زیبایی و کیفیت چاپ پلات و لمینت می افزاید.

چاپ بنر و چاپ افست، هرکدام در حوزه ای، رقبای دیرین چاپ پلات و لمینت هستند. بنر فضای بیرون را تسخیر کرده و چاپ پلات و لمینت فضای داخل را، اما این کجا و آن کجا، بنر کیفیتی 5 برابر پایین تر از چاپ پلات و لمینت دارد؛ اما از آن‌طرف داستان دیگری جاری است؛ چاپ پلات و لمینت با چاپ افست قابل قیاس نیست. چاپ افست سرتر است.

لمینت به دو شیوه گرم و سرد به کار می رود، در لمینت سرد، یک‌لایه بر روی پلات به‌عنوان محافظ قرار می-گیرد؛ اما در گرم، از حرارت استفاده کرده و دولایه در زیرورو قرار می گیرد و انعطاف پذیری کمتری را به چاپ پلات و لمینت می دهد. با توجه به مکانی که قرار است پلات استفاده شود، می توان لمینت براق یا مات استفاده کرد. معمولاً در محل هایی که نورپردازی زیاد است، از لمینت براق و در مکان‌هایی که نور کم است، از مات برای بهتر جلوه گر شدن رنگ ها استفاده می کنند.

در کشور ما ضرب المثلی هست که می گوید؛ مشک آن است که خود ببوید، نه آنکه عطار بگوید و این ضرب المثل متأسفانه در دنیای پررقابت تجارت، مانند سمی خطرناک می تواند هر کسب‌وکاری را به گوشه عزلت بفرستد؛ زیرا امروزه دیده شدن و مطرح‌شدن مانند آب برای هر تجارتی حیاتی است؛ بنابراین شما اگر صاحب کسب‌وکاری هستید، این ضرب‌المثل را فراموش کنید و برای دیده شدن خود فکری بکنید. چه روشی برای مطرح کردن کسب‌وکارتان بهتر از شرکت در نمایشگاه ها و همایش ها و سخنرانی کردن و تبادل‌نظر کردن با مخاطبان است؟ همایش و غرفه ای که با کمک چاپ پلات و لمینت به‌صورت خلاقانه آرایه بندی شده، پلات-هایی که همانند آسمان زیبایی هستند که لوگو شما مانند خورشیدی در آن خواهد درخشید، جملاتی که شما را برای مخاطب با تأثیرگذارترین کلمات معرفی خواهند کرد و تصاویری که با رنگ‌های زنده، همراه با نورپردازی مناسب، قبل از آنکه مخاطبانتان صحبت های شما را بشوند جادویشان خواهند کرد. همان کارهایی که بیل گیتس و استیو جابز و وارن بافت می کنند؛ بنابراین قبل از محصور کردن خودتان در محل کارتان به بهانه رکود و مشکلات اقتصادی، از هر فرصتی برای معرفی کسب‌وکارتان استفاده کنید. از چاپ پلات و لمینت مدد بجویید، به سراغ موسسه هایی بروید؛ که با طراحی پلات های خلاق و تأثیرگذار و اجرای دکور جذاب با هزینه مناسب بتوانند کمکتان کنند. نیروی انسانی خود را برای تکمیل این استراتژی بازاریابی نادیده نگیرید، از پرانرژی ترین فرد گروهتان که از محصول و خدمات شما اطلاعات کامل دارد و به کیفیت کارهایتان ایمان دارد، بهره بجویید؛ و مطمئن باشد پنهان شدن در بازار خسته، تنها، راحت ترین کار است.

هزینه چاپ پلات و لمینت

هزینه چاپ پلات و لمینت با توجه به مزایایی که دارد، نسبت به سایر روش های تبلیغاتی، با توجه به تنوعی که در متریال و کیفیت چاپ و ابعاد دارد؛ متنوع تر و مطلوب تر است. عواملی مانند رنگ و نوع لمینت نیز جزو عواملی هستند که بر هزینه چاپ پلات و لمینت تأثیرگذارند.

مقاله مرتبط:اصول چاپ