جدیدترین مقالات

صنعت چاپ و تاسیس چاپخانه

از صنعت های بسیار قدیمی دنیای تکنولوژی، صنعت چاپ می باشد که با پیشرفت و رشد جوامع و دنیای ارتباطات این فعالیت نیز تغییرات و تحولات مثبت و سازنده ای داشته است. چاپ به معنای انتقال نوشته، اعداد، طرح و عکس و ... بر روی سطوح مورد نظر و تکثیر آن به تعداد زیاد می باشد. فعالیت در صنعت چاپ و تاسیس چاپخانه همچون بسیاری صنایع دیگر در ابتدا نیاز به تلاش، پشتکار، انگیزه و علاقه در کنار دانش و آگاهی از اصول چاپ، انواع آن، وسایل و تجهیزات و تکنولوژی های مرتبط با دنیای چاپ دارد. چاپخانه در واقع به عنوان محلی که در آن عمل چاپ بر روی سایر سطوح مثل کاغذ، پارچه، سایر اشیاء صورت می گیرد، تعریف می شود. تاسیس و راه اندازی چاپخانه نیازمند فضای مناسب، تجهیزات و مهم تر از همه افرادی با تجربه و آشنا با فنون این صنعت و علاوه بر این ها افرادی آگاه با فن ویراستاری جهت اصلاح متون داده شده برای چاپ از لحاظ زبان، محتوا، نگارش و ... می باشد.

چاپخانه

صفر تا صد تاسیس چاپخانه

برای آغاز به کار یک چاپخانه ابتدا می بایست کلیه جوانب سنجیده شود و با اطلاعات کافی از انواع چاپ مثلا چاپ سیلک، چاپ دیجیتال یا چاپ افست بر اساس نیاز بازار، توانایی های تیم کاری و هزینه تجهیزات و دستگاه های خوب و با کیفیت، در این زمینه شروع به فعالیت کرد. از جنبه قانونی نیز برای تاسیس چاپخانه و فعالیت در صنعت چاپ نیاز به دریافت مجوزهای مخصوصی می باشد که در ابتدا می بایست با ارائه مدارک لازم مثلا سابقه فعالیت در چاپخانه و انجام امور چاپی و ... به سازمان مجوز دهنده و پیگیری های لازم این مجوزها تهیه شده و پس از آن سایر امور را برنامه ریزی و اجرا نمود.

برای داشتن چاپخانه ای کاربردی و اصولی و اطمینان از بازدهی آن لازم است سایر امور به دقت بررسی و تجزیه و تحلیل شود. برای تاسیس چاپخانه و فعالیت در صنعت چاپ هزینه بالایی برای راه اندازی نیاز است پس باید بازار صنعت چاپ، به عنوان نمونه میزان تقاضا و سفارش در زمینه چاپ افست یا چاپ دیجیتال در بازار سنجیده شود، اینکه متقاضی چاپ فوری چه میزان هست و چه قشری بازار هدف می باشند و یا به عنوان نمونه آمار چاپ کاتالوگ سالانه در کشور چه میزان است و تا چه حد امکان فعالیت در آن سوددهی دارد یا اینکه چه صنایعی در ارتباط مداوم با چاپ و متقاضی آن هستند، همه و همه بایستی به دقت بررسی گردد. از نیازهای دیگر برای موفقیت در کار چاپ، توانایی تعامل با سفارش دهندگان و هنر مشتری مداری و جلب رضایت آنان می باشد که این مستلزم چاپ با کیفیت، خوش قول بودن و وقت شناسی می باشد. در کنار همه این ها داشتن تیمی قوی و با تجربه و با حوصله که در کنار یکدیگر و با حمایت هم در جهت پیشرفت چاپخانه گام بردارند از نیازهای ضروری یک چاپخانه موفق به شمار می آید.

نگاهی کلی به فرآیند چاپ

پروسه چاپ در چاپخانه سه مرحله می باشد که شامل فبل از چاپ، چاپ و پس از چاپ می باشد که در چاپخانه افراد متخصص در هر مرحله وظیفه بررسی و انجام کار با بیشترین دقت و به بهترین شکل را به عهده دارند. چاپ دارای انواع گوناگونی می باشد که البته تقسیم بندی های گوناگونی نیز برای چاپ ذکر شده که یک نوع از تقسیم بندی روش های چاپ می توان به چاپ مستقیم و غیر مستقیم و چاپ غیر تماسی اشاره کرد. بسته به نیاز مشتری و نوع چاپ درخواستی و اینکه برای چه موردی چاپ صورت می گیرد نیاز به روش چاپ و تجهیزات مخصوص به آن می باشد. در شیوه چاپ مستقیم سطحی که چاپ بر روی آن انجام خواهد شد مستقیم با فرم چاپ که همان مجموعه حروف، گراور و کلیشه می باشد، تماس دارد و از انواع آن می توان به چاپ برجسته، چاپ گود و سیلک اسکرین و ... اشاره نمود. در چاپ غیرمستقیم این تماس وجود ندارد در واقع عامل واسطه ای وجود دارد که تصاویر آغشته به مرکب فرم را دریافت کرده و در انتها سطحی که چاپ روی آن انجام خواهد شد تصاویر را از این عامل واسطه دریافت می کند که از انواع آن می توان چاپ افست یا تخت و چاپ تامپو یا بالشتکی و چاپ دیجیتال را نام برد. از انواع چاپ غیر تماسی هم می توان به فتوکپی و پرینتر اشاره کرد. نگاهی به تاریخچه صنعت چاپ و شیوه کار و دستگاه ها به خوبی نشان می دهد این صنعت با تلاش و خلاقیت و ابتکارات انسان ها پیشرفت بسیار زیادی داشته و این روند همچنان نیز ادامه دارد.

راز پویایی و ماندگاری یک چاپخانه

حال بسته به نیاز بازار و علایق افراد موسس چاپخانه بسته به مجوز، مساحت فضا و هزینه مدنظر برای تجهیزات تصمیم به خریداری دستگاه های مختلف و شروع به فعالیت در این صنعت می کند. امروزه بحث تبلیغات و تاثیر شگرف آن در موفقیت های تجاری بر هیچکس پوشیده نیست و یکی از راه های موثر تبلیغات، چاپ برند و لوگو شرکت ها بر روی وسایل تبلیغاتی می باشد که از کاغذ و خودکار گرفته تا تی شرت و ساک های تبلیغاتی را شامل می شود که همه این موارد نیاز به وجود صنعت چاپ و چاپخانه ها را به خوبی نشان می دهد. چاپ بروشورها و کاتالوگ های تبلیغاتی یکی از پر تیراژ ترین چاپ ها محسوب می شود که یک چاپخانه با بازاریابی حرفه ای و به پشتوانه تجربه و خدمتی با کیفیت و اصولی می تواند به صورت مداوم در این زمینه به مشتریان خود خدمت رسانی کند. همانطور که گفته شد برای تاسیس چاپخانه مجموعه عواملی نیاز هست که در نهایت امکان شروع به کار آن میسر گردد، اما این ابتدای کار می باشد و از همان گام اول می بایست دیدگاه موسسان ارائه خدمتی مناسب و ایجاد حس رضایت در مشتریان باشد که برای تحقق این مهم علاوه بر داشتن هنر مشتری مداری و آشنایی با شیوه های بازاریابی، همگام بودن با دنیای روز این صنعت و پیشرفت تکنولوژی های وابسته به آن، از نیازهای لازم برای پایداری و ماندگاری یک چاپخانه در صنعت چاپ می باشد.

مقاله مرتبط:خصوصیات یک چاپخانه