جدیدترین مقالات

انواع چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال به عنوان نمونه بارز نفوذ تکنولوژی و فن آوری های روز دنیا در صنعت چاپ می باشد، که ویژگی بارز آن سرعت بالای چاپ می باشد. این نوع از چاپ برای تیراژهای پایین بیشترین کاربرد را داشته و دارای انواع گوناگونی همچون چاپ فضای داخلی و خارجی، چاپ لیزری، چاپ روی پارچه و ... می باشد.

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال نمادی از نفوذ و گشترش تکنولوژی و فن آوری روز دنیا در صنعت چاپ می باشد. چاپ به عنوان صنعتی تاثیرگذار و مهم برای سایر صنایع و فعالیت های تجاری به شمار می آید. دامنه گسترده محصولات چاپی و نیازهای متنوع برای انواع چاپ، باعث شده این صنعت دائما در حال هماهنگی با تقاضا و نیازهای مشتریان بوده و برای جلب رضایت و بهبود فرایندها از نظر هزینه، سرعت و بالا بردن کیفیت محصولات چاپی از سایر تکنولوژی های روز دنیا استفاده نماید. چاپ دیجیتال در واقع راهی برای تبدیل تصاویر دیجیتال به محصولی چاپی می باشد که توسط تجهیزات دیجیتال و در تیراژ پایین انجام می گیرد. هزینه تمام شده برای چاپ یک برگه به شیوه چاپ دیجیتال بیشتر از هزینه چاپ آن به شیوه افست می باشد، اما کیفیت بالای این روش و سایر مزایای آن باعث محبوبیت این نوع از چاپ شده است. پس از ورود چاپ دیجیتال به دنیای این صنعت، کم کم توانست نسبت به سایر چاپ ها خصوصا چاپ افست طرفداران بیشتری پیدا کند، چرا که هزینه تجهیزات و دستگاه های دیجیتال نسبت به تجهیزات افست کم تر بوده و راه اندازی راحتی نیز دارند همچنین امکان چاپ با تیراژ پایین و سرعت بالای آن باعث شده در خیلی موارد اولویت مدنظر مشتریان و سفارش دهندگان کارهای چاپی باشد.

چاپ دیجیتال جوهر افشان و لیزری

امروزه شاهد مدل های گوناگون دستگاه چاپ دیجیتال در بازار هستیم. چاپ دیجیتال به دو نوع جوهر افشان و لیزری می باشد که در نوع جوهر افشان از جوهر مایع و در نوع لیزری از تونر جامد استفاده می شود. تفاوت این چاپگرها با یکدیگر را می توان این موارد معرفی کرد:

 • تثبیت جوهر روی کاغذ در پرینتر جوهرافشان از طریق فشار بر روی سطح آن صورت می گیرد ولی در پرینترهای لیزری پرتوهای لیزری باعث نشاندن تونر روی سطح کاغذ می شود.
 • کیفیت تصاویر چابی در چاپگرهای جوهر افشان بهتر است.
 • قیمت جوهر نسبت به تونر کم تر است.
 • سرعت چاپ لیزری بیشتر از چاپگرهای جوهر افشان است.
 • در چاپگرهای لیزری با توجه به اندازه ذرات تونر کیفیت محصول چاپی متفاوت می باشد بدین صورت که هر چه اندازه ذرات تونر کوچکتر باشد کیفیت چاپ بهتر خواهد بود.

انواع چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال دامنه وسیعی را در بر می گیرد همانند چاپ روی کاغذ، پارچه، سابلیمیشن و چاپ های فضای داخلی و خارجی و ... که در این جا به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

 1. چاپ Outdoor یا فضای خارجی که شامل چاپ دیجیتالی بنر و فلکسی می شود. یکی از بزرگترین بازارهای مشتری محصولات چاپی، بازار تبلیغات می باشد که امروزه در تبلیغات به صورت گسترده ای از انواع بنر، استندهای تبلیغاتی و بیلبوردها استفاده می شود که مرکب و مواد به کار رفته در این گونه از چاپ می بایست مقاومت لازم در برابر نور خورشید و رطوبت و سایر عواملی خارجی را داشته باشد. بیشترین عرضی که امکان چاپ دیجیتال outdoor پشتیبانی می کند 5 متر می باشد ولی برای طول محدودیتی لحاظ نمی گردد. فلکس با توجه به الیاف به کار رفته در آن نور را بهتر از خود عبور داده و درخشندگی خاص دارد به همین علت بیشتر در فضاهای تاریک و کم نور کاربرد دارد. دستگاه های چاپ بنر غالبا بزرگ هستند و نیاز به فضای کافی برای نصب و استفاده از آن ها داریم. در هنگام خرید این دستگاه ها پیشنهاد می شود به سرعت و کیفیت چاپ آن، میزان مصرف برق و رنگ، نرم افزار آسان، داشتن پارکینگ هد، عدم لرزش در سرعت های بالا، مجهز بودن به سنسور رول باز کن، داشتن عیب یاب اتوماتیک و قابلیت چاپ بر روی انواع سطوح با جنس های مختلف همچون مش، په په یا پلی پروپیلن، وینیل یا استیکر و سولیت، دقت شود. بهتر است این دستگاه ها را پس از نصب و راه اندازی جابه جا نکرده پس قبل از نصب از محل مناسب برای قرار دادن این دستگاه ها اطمینان حاصل نمایید.
 2. چاپ دیجیتال Indoor یا فضای داخلی که جهت چاپ استندهای تبلیغاتی و پوسترها مورد استفاده قرار می گیرد و در فضای داخلی کاربرد دارد. ویژگی این نوع از چاپ دیجیتال کیفیت مناسب و همچنین تنوع آن می باشد. چاپ کوتد، پوستر، فتوگلاسه، بوم، چاپ پی وی سی، پاپ آپ، رول آپ، کانتر و استند از انواع این چاپ به شمار می آیند. در این چاپ بیشترین اندازه عرض 106 سانتی متر بوده که البته در دستگاه های بزرگ تر امکان چاپ تا عرض 150 سانتی متر نیز میسر خواهد بود.
 3. نوع دیگری از چاپ دیجیتال چاپ سابلیمیشن می باشد که با نام چاپ حرارتی نیز معرفی می شود. اساس کار این نوع چاپ دیجیتال بر پایه تصعید مواد می باشد و از این طریق جوهر از کاغذ مخصوص به جنس مورد نظر منتقل می گردد. این روش از ایده آل ترین شیوه های چاپ روی اشیاء به شمار می آید. ویژگی بارز این روش چاپ کیفیت خوب و ماندگاری بالای آن می باشد. برای چاپ سابلیمیشن به کاغذ مخصوص سابلیمیشن، دستگاه پرس حرارتی، چسب نسوز و پرینتر جوهر افشان نیاز داریم.
 4. چاپ دیجیتال تبلیغاتی مانند چاپ کارت ویزیت، کاتالوگ، بروشور، تراکت و ... از چاپ های پر کاربرد می باشد. با توجه به ویژگی های چاپ دیجیتال که کیفیت و سرعت بالا و قابلیت استفاده برای تیراژ پایین می باشد، این روش گزینه بسیار مناسبی می باشد.
 5. چاپ دیجیتال انتشاراتی با توجه به اینکه این روزها به ندرت کتاب با تیراژ بالای هزار جلد چاپ می گردد در بسیاری از کشورهای توسعه یافته مورد استفاده قرار می گیرد؛ که این عمل باعث حذف هزینه های انبارداری و خواب سرمایه می گردد.
 6. حکاکی و برش لیزر که در صنایع پوشاک، چرم، چوب، سنگ، خودروسازی و بسیاری صنایع دیگر کاربرد دارد، نوع دیگری از چاپ دیجیتال می باشد. تجهیزات برش لیزری به دوگروه صنایع فلزی و غیر فلزی تقسیم می شوند. برای تهیه جا کلیدی، خودکار، کارت عروسی، حکاکی روی سنگ و بسیاری محصولات چاپی دیگر از این روش استفاده می گردد. توجه به اندازه میز کار، توان تیوپ، گارانتی قطعات و پشتیبانی پس از فروش از نکات قابل توجه در هنگام خریداری دستگاه های لیزر می باشد.
 7. چاپ دیجیتال روی پارچه از تازه های این صنعت می باشد که برای انواع چاپ رولی و طاقه ای مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از چاپ دیجیتال دارای انواع گوناگونی می باشد که می توان به چاپ مستقیم، چاپ مقاوم، چاپ تبلیغاتی، چاپ اسیدی، چاپ پراکنده، چاپ رنگدانه ای و دی اکتیو اشاره کرد. چاپگرهای مورد استفاده در این نوع چاپ به سه گروه چاپگرهایی با ظرفیت رنگ کم، چاپگرهایی با فرمت بزرگ با ظرفیت متوسط و چاپگرهای صنعتی با ظرفیت بالا تقسیم می شوند.

مقاله مرتبط:تاریخچه چاپ دیجیتال