جدیدترین مقالات

انواع طراحی کاتالوگ

کاتالوگ در دنیای امروز صنعت چاب انقلابی اساسی در حوزه طراحی های گرافیگی و اارئه محصول داشته است.به طوری که کاتالوگ در هر سازمان یا برند تجاری و شرکتی دیده می شود و افراد اغلب از روش کاتالوگ جهت پرزنت کار خود استفاده می نمایند و این اقدام به شکل فزاینده ای در هر معامله تجاری به چشم می خورد. طراحی کاتالوگ ها با توجه به شیوه طراحی عموما در چند لت یا سیمی یا منگنه ای چاپ می گردند.

Types of designing catalogs

در واقع می توان گفتت کاتالوگ یکی از خاص ترین ملزومات یک شرکت می باشد . غالبا کاتالوگ ها توسط دو نرم افزار Adobe Photoshop و Corel پیاده سازی و اجرا می گردد. به عنوان نمونه اگر یک صاحب شرکت یا برند تولید مواد شیمیایی باشد باید جهت پرزنت محصولات خود کاتالوگی طراحی کرده تا مبلغان شرکت با استفاده از آن توانایی داشته باشند کالای شرکت را به مغازه داران معرفی نمایند.

کارایی کاتالوگ در ارائه محصول

کاتالوگ Catalog و بروشور Brochure به یک فایل تجمیع شده از کالا و یا نوع محصولات قابل ارائه گردیده به واسطه شرکت شما و یا مجامع دیگر مشتریان غالبی که خواستار محصول هستند با اطلاعات جامع و کامل مورد نیاز برای ارائه دهنده کالا و خدمات گفته می شود.به طور خاص در طراحی کاتالوگ جهت افرادی که به عنوان رابطه تولید کننده ، بازار هدف و مخاطبین می باشند، جمع آوری و پرینت می شود. این مشتریان اصولا سفارش های انبوهی داشته و یا افرادی هستند که وظیفه پرزنت محصول را دارند. کاتالوگ ها معمولا به صورت محدود چاپ و در اختیار خریداران و شرکت ها قرار می گیرند. کاتالوگ ها گونه ای از تبلیغات در زمینه تولید و ارائه خدمات بوده که می توان آن ها را ایجاد کننده مستقیم و انتقال دهنده مفهوم و تاریخچه و محصولات شرکت بیان کرد. از ایجاد کاتالوگ تا کنون زمان زیادی نمی گذرد طراحی کاتالوگ نزدیک به یک قرن است که رواج یافته است.

کاتالوگ در تبلیغات محصولات

کاتالوگ مناسب تبلیغات یکی از طرق تبلیغات چاپی محسوب می شود. کاتالوگ تبلیغاتی به دفاتری اطلاق می شود که از جنس کاغذ گلاسه یا جنس دیگر بوده و در تبلیغات محصولات از آن استفاده می شود. شرکت ها و موسسات، تمام دیتای تولید خود یا قسمتی از آن را در این دفتر پرینت می کنند. این دفترچه ها چیزی شبیه کتاب بوده که سیمایی کلی و تا مقداری جزئی از شرکت و محصولاتش را نمایش می دهد. این دفترچه ها همانند دیگر رسانه های چاپی معمولا بصورت مستقیم، به مشتریان داده می شود.

با ارتقای فزاینده محصولات و خدمات و همچنین عدم جوابگویی تراکت ها و بروشور های تک رنگ و همچنین هزینه بر بودن معرفی های حضوری ناچار برای ایجاد شور و شوق و ارائه محصولات در بازار شرکت ها اقدام به خلق شیوه جدیدی از گرافیک شدند تا مخاطبین بتوانند در موقعیت مناسب با تولیدات و سرویس ارائه شده توسط شرکت ها آشنا شوند، همچنین با رشد و تنوع کالاها برای جامعه و همچنین گسترش فعالیت های صنعتی بعد از جنگ جهانی، صنعت تبلیغات را به گونه‌ ای رشد داد که هیچ وقت خدمت و یا محصولی بدون طراحی کاتالوگ جایی در بازار نداشت باشد. لذا در طی زمان جهت هدایت ذهن مخاطبین باید روشی یافت تا با آن روش بتوان بازار موجود را از دست دیگر رقبا خارج نمود و این فعالیت ها در نهایت تبدیل به رشد عرصه گرافیک و طراحی گرافیکی گردید. طراحی کاتالوگ ابزار مناسبی است تا مخاطبین بتوانند راغب به خواندن و دیدن تصاویر در جهت شناخت بالاتر محصولات و خدمات شده و در زمان کوتاهتری بتوانند با محصولات آشنا شوند.کاتالوگ از عواملی مانند ارائه شناخت از لحاظ کمی و کیفی- تصاویر محصولات معرفی شرکت ها و ساختار فنی چه از مسیر گرافیکی و چه از نظر ستون، حوزه ها و کاربرد های وسیعی دارد.قبلا در طراحی کاتالوگ ها به صورت برگه ای و پشت و رو بودند که شکل ظاهری آنها شبیه به بروشورهای امروزی بود و جلدی همچون پوستر را دارا بودند و چندی بعد ابعاد آن به صورت استاندارد ظاهر گردید که ابتدا توسط فرانسوی ها ارائه گردید. بر اساس این تعریف طراحی کاتالوگ معمولا از دو کاغذ یا بیشتر تشکیل شده و علاوه بر آن از نوشته نیز بهره می برد. از مهمترین دلایل استفاده از کاتالوگ دادن توانایی درک به مخاطبین بازار هدف جهت شناخت تولیدات و خدمات است.

چاپ کاتالوگ روی کاغذ

پرینت گردن کاتالوگ‎ روی کاغذ‎ها‎ی متنوع با جنس های مختلف و قابلیت ماندگاری زیاد و با طرح های متنوعی قابل پیاده سازی می‎باشد.

نکته مهم در کاتالوگ این است که مسئولیت حقوقی و قانونی بررسی اعتبار اجازه انجام آگهی یا هر نوع سند تبلیغاتی جهت مجموعه هایی مانند آموزشگاه‎ها‎، شرکت‎ها‎ی خدماتی، شرکتهای انبوه‎سازی، مراکز درمانی و بهداشتی و ... که نیاز به اخذ مجوز چاپ آگهی از ارگان مربوطه دارند، برعهده سفارش دهنده چاپ کاتالوگ است.درج اطلاعات و راهنمایی صحیح به مخاطبان شامل مشخصات فنی، خدمات ارایه شده، قابلیت‎ها‎ی خاص بر روی کاتالوگ امری ضروری است.

چاپ تصاویر همراه با متن نوشتاری در کاتالوگ میزان تصمیم گیری و انتخاب صحیح را برای مخاطب سهل و آسان می‎کند.چنانچه طرح، برای چاپ افست آماده سازی نشده باشد، شامل هزینه نظارت ‌فنی نیز می‎شود.

چاپ افست کاتالوگ

افست در واقع به مدلی چاپ براي انواع كتاب، مجله، بروشور و كاتالوگ و ... می باشد که بر روي كاغذ و با تيراژ بالا با کیفیت بسیار مطلوب صورت می‎پذیرد. برای پرینت افست کاتالوگ از مدل رنگ CMYK بهره گیری هر رنگ به صورت تک تک و مجزا بر روي كاغذ پرینت مي‎گردد، و کاتالوگ با کیفیت بهتری چاپ می شود که این موضوع چند علت می تواند داشته باشد:

• نبودن آب در دستگاه و بهره جستن از مرکب با کیفیت افست مقاوم در برابر آب، رنگ‌های چاپ شده دارای جلا و شفافیت بیشتری هستند.

• به علت بهره بردن از ابزار های کنترل کننده کامپیوتری مرکب در چاپ افست، رنگ‌های مد نظربه سرعت بر روی کاتالوگ منعکس می‎شود به همین خاطر هیچ نیازی به کنترل بر روی هم خوردن رنگ‎ها‎ وجود ندارد.