جدیدترین مقالات

انتخاب بهترین چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال امروزی، روش چاپ بسیار جوانی است که هنوز دهه 30 عمر خود را پشت سر نگذاشته است؛ اما در همین دوران جوانی چنان پیشرفتی کرده و چنان یکه تازی می کند که گویی آینده دنیای صنعت چاپ را قصد دارد تسخیر کند، فعلاً که دور، دور چاپ دیجیتال است.

در دنیای سرعت، بشر عشق سرعت حوصله انتظار را ندارد، حتی اگر انواع دیگر چاپ این رقبای مسن تر ادعا کنند که کیفیت کار بالاتری دارند. چاپ دیجیتال این جوان شیطان و تند و تیز می داند؛ رقبا چه ادعایی دارند و در تلاشی سخت در پی آن است؛ پرواز کند و در عالم چاپ نظر همه مشتریان را تنها به خود جلب کند. قبل از هر توضیحی درباره چاپ دیجیتال لازم است مانند هر بررسی ابتدا به سراغ ریشه ها برویم و از گذشته شروع کنیم تا بتوانیم قدم‌به‌قدم پیشرفته و به کنون و آینده برسیم.

چاپ دیجیتال

بهترین چاپخانه ارائه دهنده چاپ دیجیتال

دهه 1990 دهه تولد اولین چاپ دیجیتال امروزی است، زمانی که در آوریل سال 1990 نخستین دستگاه چاپ دیجیتال وارد بازار شد. زمانی که مجله ایندیگو با انتشار اولین تصاویر رنگ‌شده با دستگاه دیجیتال انقلاب دیجیتال را در دنیا شعله ور کرد. انقلابی که صنعت چاپ را به جایی رسانده است که شما در خانه خود پشت میز صبحانه تان موقع نوشیدن چای با کمک اینترنت در کمال فراغت بال چاپ پوستر کنسرت خود یا نمایشگاه خودتان و یا هر کسب وکاری را انتخاب می کنید؛ چاپی سریع که محصول چاپی باکیفیت زیبا برای شما ارمغان می آورد. چاپ دیجیتال می آید رنگ های طرح های انتخابی شمارا مدیریت می کند و آنچه شما پسندیده‌اید را با همان کیفیت تقدیم می کند. خواننده محترم اجازه دهید بی انصافی نکنیم و تاریخچه چاپ دیجیتال را محدود به نوع امروزی آن نکنیم، این نهایت بی انصافی است. خود دیجیتال از ریشه عمیق تری برخوردار هست. به‌طوری‌که باید از شما دعوت کنیم با ما به دهه 1940 سفر کنید؛ زمانی مقارن با پایان جنگ جهانی دوم که اولین کامپیوتر دیجیتال به نام انیاک ساخته شد و این لحظه تاریخی شروع عصر دیجیتال است. عصری که تا به امروز هرروز برگ زرین جدیدی را در جهت آسایش بشریت معرفی می کند. بعد از ساخت انیاک، در سال 1959 نخستین پلاتر دیجیتال متولد شد تا چاپ تصاویر کامپیوتری شروع شود. پیشرفت دیجیتال به همین جا محدود نشد همگام با تولد نرم افزارهای مختلف کامپیوتری، نرم افزار painting توسط زیراکس عطش زیبایی طلبی بشر را برافروخت تا هنر، جسم سخت کامپیوتر را تصرف کند و روح را وارد این جسم فلزی کند. در سال 1972 یک سال قبل از تولد این نرم افزار در عرصه صنعت چاپ، اتفاق بسیار میمونی افتاد، دستگاه پرینتر لیزری باکیفیت چاپ 500dpi و سرعت چاپ 600 صفحه در دقیقه ساخته شد تا راه برای ورود اولین پرینتر تجاری دنیا باز شود که همین طور هم شد و در سال 1977 دنیا شاهد ورود نخستین پرینتر تجاری که از گاز کادمیوم بهره می‌گرفت، بود. این دستگاه در هر دقیقه 120 صفحه را چاپ می کرد. آن سال در تاریخ چاپ دیجیتال سال بسیار مهمی است؛ زیرا در همان سال دستگاه پرینتر جوهرافشان هم وارد بازار شد و 7 سال بعد با ورود نوع حرارتی این دستگاه گام دیگری در توسعه روش چاپ دیجیتال برداشته شد. تا بالاخره به سال 1990 می رسیم ورود اولین دستگاه چاپ دیجیتال به بازار. رشد در دهه 90 بسیار شتاب گرفت تا بالاخره در سال 1998 چاپگر 6 رنگ تنوع را به تصاویر دیجیتال اضافه نمود.

کیفیت دستگاه های دیجیتال همگام با پیشرفت فنّاوری هرروزه در جهت بالا بردن کیفیت و بهبود سرعت چاپ گام‌به‌گام می رود. تاریخچه ای که بیانش کردیم؛ مقدمه‌ای بود برای صحبت درباره این نوع چاپ که امروزه کاربردی فراتر از چاپ محصولات چاپی دارد، به‌طوری‌که صنایع بسته بندی و عکاسی هم از این نوع چاپ بسیار بهره می برند.

مقاله مرتبط:انواع چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال جادوگری است که تصاویر دیجیتالی که شما دوست دارید در معرض دید دیگران قرار بدهید یا به دست آنان دهید را بر روی سطحی که جنس آن‌ها انتخاب کرده اید چاپ می کند.

در صنعت پر مدعی چاپ لیستی از مدعیان در این عرصه وجود دارد، اگر بخواهیم لیست را نگاهی بیندازیم؛ در صدر لیست روش‌های رقیب دیجیتال را شاهدیم، لیستی که در صدر آن به قوی ترین رقیب دیجیتال که روش افست هست می‌رسیم. لازم است در فرصتی مناسب این دو روش را باهم مقایسه کنیم تا عیب و هنر چاپ دیجیتال معلوم گردد؛ بنابراین قبل از آن مبحث، خالی از لطف ندیدیم توضیحی دقیق تری درباره کارکرد و کاربرد چاپ دیجیتال ارائه دهیم:

روش‌های سنتی چاپ از واسطه های چاپ بهره می برند؛ یکی از این واسطه های چاپ زینک نامیده می شود و در چاپ افست کاربرد دارد و تفاوت اصلی این دو نوع چاپ را رقم‌زده است؛ به‌طوری‌که عدم استفاده از آن در روش دیجیتال سبب سرعت‌بالای این نوع چاپ‌شده است؛ اما کیفیت کار را پایین آورده است. به خاطر همین اهمیت لازم می بینیم که توضیحی درباره خود زینک بدهیم؛ زینک یا پلیتی که در مرحله پیش از چاپ یا لیتوگرافی طرح را برای چاپ بر روی آن کپی می نمایند، ورق های است که جنس آن از فلز یا کاغذ و یا پلاستیک است که با لایه ای از ترکیبات آلی پوشانده می شوند که بسته به نوع پوشش، مصارف خاصی دارند. قابل‌ذکر است؛ این ورقه ها ابعاد مشخصی دارند. تهیه زینک مرحله بسیار زمان‌بری است که در چاپ دیجیتال حذف‌شده است. با این حذف غیر از سرعت کار که بالا رفته است، اتفاقی دیگری نیز افتاده است؛ اتفاق بسیار مهمی که یکی از دلایل بسیار مهم محبوبیت چاپ دیجیتال است. امکان تنوع در چاپ به وجود آمده است؛ زیرا طرح با حذف واسط به طور مستقیم از کامپیوتر بر روی سطح موردنظر انتقال داده می شود؛ بنابراین شما می-توانید یک محصول چاپی با چند طرح یا با نوشته‌های متفاوت چاپ کنید. می توانید با این روش یک داستان را تعریف کنید، یک مجموعه و یا یک پکیج داشته باشید، تصور کنید؛ چند پوستر که پیام اصلی واحدی دارند راد دارید ؛ اما هرکدام با یک نوع رنگ و لعاب، هرکدام یک نوع حال و هوا.

این حذف ویژگی دیگری را نیز برای چاپ دیجیتال تیک زده است. مطمئن هستم همه ما تجربه کرده ایم که درزمانی که عجله داریم گاهی فراموش می کنیم به جزئیات توجه کنیم یا جمله ای را طوری بیان می کنیم که برداشت دیگری می شود یا غلط املایی در لابه لای کلمات دیده می شود. در چاپ هایی غیر از دیجیتال، دیگر شما نمی توانید پشیمان شده و اقدام به ویرایش کنید؛ زیرا واسطه چاپ وجود دارد چاپ مستقیم نیست؛ اما در چاپ دیجیتال چنین مانعی وجود ندارد و شما دستتان باز است. کجا بقیه روش‌های پرادعا باآن‌همه مقدمه‌چینی می توانند چنین کارهایی برای شما انجام بدهند.