جدیدترین مقالات

انواع ماشین چاپ در چاپخانه

چاپخانه

ماشین چاپ انواع مختلفی دارد که مطابق با تکنولوژی متفاوتی تولید شده و به بازار مصرف عرضه شده اند. هر یک از انواع ماشین های چاپ دارای مزایا و ویژگی های مختص به خود هستند که با در نظر گرفتن نوع استفاده از آن در چاپخانه های مختلف یافت می شوند.

دستگاه چاپ افست خوابیده: این ماشین چاپ به وسیله کارخانه ای به نام هایدلبرگ به تولید رسیده است که این کارخانه قبل از تولید دستگاه افست خوابیده، دستگاه های سربی متنوعی را به تولید رسانده است. با پیشرفت تکنولوژی و گذشت زمان اولین دستگاه چاپ افست خوابیده با الگوبرداری از دستگاه های سربی پیشین به بازار عرضه شد. از معایب این دستگاه می توان به سرعت پایین آن اشاره کرد.

دستگاه چاپ افست ایستاده: این دستگاه به وسیله کارخانجات مختلف در سراسر دنیا به تولید رسیده است و در چاپخانه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از مهم ترین مزایای دستگاه چاپ افست ایستاده نسبت به مدل خوابیده می توان به سرعت بالای آن اشاره کرد که موجب افزایش استقبال بیشتر از سوی صاحبان چاپخانه در صنعت چاپ شده است.

تقسیم بندی کلی ماشین چاپ افست

به طور کلی می توان این ماشین چاپ را به دستگاه های ورق (شیت) و دستگاه های رول (روتاسیون) تقسیم بندی کرد.

دستگاه های ورق(شیت) کاربردی گسترده جهت چاپ کارت ویزیت، چاپ کاتالوگ، آلبوم و.... دارد. این دستگاه محصولات را با تیراژ متوسط و به صورت رنگی به چاپ می رساند.

از دستگاه های رول (روتاسیون) به منظور چاپ کارهایی با تیراژ بالا مانند کتاب، روزنامه و..... استفاده می شود.

در مقایسه بین دستگاه های ورق (شیت) و دستگاه رول (روتاسیون) می توان گفت دستگاه های رول (روتاسیون) به دلیل سرعت بالا در چاپ، کاهش هزینه های چاپ با استفاده از رول کاغذهای مورد استفاده در چاپ، امکان چاپ چندین رنگ و صرفه جویی اقتصادی نسبت به ماشین آلات چاپی دیگر کاربردی گسترده در صنعت چاپ دارد.

ماشین چاپ دیجیتال

از دیگر انواع دستگاه های پرکاربرد در چاپخانه های حرفه ای و پیشرفته می توان به دستگاه های چاپ دیجیتال اشاره کرد. این دستگاه ها که با نام ماشین چاپ فوری نیز شناخته می شوند به منظور چاپ کارهای تبلیغاتی مختلف در چاپخانه مورد استفاده قرار می گیرند.

چاپ دیجیتال نوعی چاپ است که به جای استفاده از دستگاه ها و ماشین آلات دستی و نیمه اتوماتیک در این چاپ از دستگاه های تمام اتوماتیک استفاده می شود. دستگاه های چاپ دیجیتال را می توان تحولی بزرگ در صنعت چاپ به شمار آورد.

دستگاه های چاپ دیجیتال برای سفارشات تبلیغاتی با تعداد کم و یا زیاد قابلیت استفاده دارد و محصولات را در مدت زمان کم و با کیفیت عالی به چاپ می رساند.

گسترش صنعت چاپ و پیشرفت تکنولوژی دنیا موجب شد تا شرکت های تولید کننده ماشین چاپ انواع دستگاه های چاپ را با سرعت بالا و عملکرد حرفه ای به تولید برسانند و در اختیار چاپخانه ها قرار دهند.

ماشین چاپ دیجیتال در انواع مختلف

دستگاه های چاپ دیجیتال دو ورقی از انواع دستگاه های پیشرفته در زمینه صنعت چاپ می باشد. دستگاه چاپ دیجیتال دو ورقی Qpress با سطح چاپ 724*515 میلی متر و با انتقال افقی کاغذ امکان انجام سفارشات سایز دو ورقی را بر روی انواع کاغذ و مقوا از جمله تحریر، گلاسه، پشت طوسی، پشت چسبدار و ..... در محدوده 350-64 گرم دارا می باشد.

دستگاه چاپ دیجیتال دو ورقی که به منظور استفاده در چاپخانه های حرفه ای و پیشرفته به تولید رسیده است در کنار دیگر ماشین چاپ افست طراحی شده و چاپخانه داران را قادر می سازد همراه با سفارشات چاپ افست بتوانند از دستگاه چاپ دیجیتال نیز به منظور سفارشات کم تیراژ استفاده کنند و پاسخگوی نیاز مشتریان باشند.

از مهم ترین مزایای دستگاه چاپ دیجیتال یا چاپ فوری می توان به کاهش هزینه ها و ارتقاء کیفیت محصولات به چاپ رسیده اشاره کرد.

از مهم ترین عوامل افزایش سرعت انجام امور مربوط به چاپ با استفاده از دستگاه های دیجیتال این است که هیچ نیروی انسانی در انجام مراحل چاپ دیجیتال دخالت ندارد و تمامی مراحل چاپ به صورت اتوماتیک انجام می گیرد در نتیجه میزان خطا در امور چاپی کاهش پیدا می کند.

کاربرد انواع ماشین چاپ در چاپخانه

به طور کلی می توان گفت به دلیل کاربرد متفاوتی که هر یک از دستگاه های چاپ دیجیتال و چاپ افست در چاپخانه های امروزی دارند بسیاری از چاپخانه های حرفه ای انواع دستگاه های دیجیتال و افست را با توجه به نوع نیاز مشتری و ارائه خدمات متنوع در اختیار دارند.

در روش چاپ دیجیتال از چاپگرهای لیزری و جوهرافشان برای به چاپ رساندن محصولات متنوع استفاده می شود.

با وجود پیشرفت های فناوری چاپی هنوز هم چاپ افست بالاترین سطح از کیفیت را تولید می کند و محصولات به چاپ رسیده دارای تصاویر دقیق، واضح و مشخص می باشد. علاوه بر کیفیت بالای چاپ افست ماندگاری بسیار خوبی نیز دارد و بر خلاف روش های دیگر، کیفیت چاپ زایل نمی شود. روش چاپ افست برای تولیدات تجاری و پر تیراژ از بهترین و سریع ترین روش های چاپی به شمار می رود به طوری که ماشین رول افست قادر است بیش از 1 کیلومتر کاغذ رول در دقیقه به چاپ برساند.

کاربرد چاپ افست

با وجود این که دستگاه چاپ افست به عنوان یکی از پر هزینه ترین روش های تولید محصولات چاپی شناخته می شود اما به دلیل کیفیت فوق العاده بالایی که در تیراژهای صنعتی دارد و با کاهش هزینه های چاپ محصولات، امروزه به عنوان یکی از انواع ماشین آلات چاپی در چاپخانه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

برای انتخاب چاپخانه حرفه ای و با تجربه علاوه بر این که وجود ماشین چاپ پیشرفته حائز اهمیت می باشد تجربه پرسنل در رابطه با نحوه کار با دستگاه های چاپخانه نیز از نکات بسیار مهم می باشد. به نسبتی که ماشین چاپ مورد استفاده در چاپخانه های مختلف جدیدتر باشند و تکنولوژی به کار کرفته شده در آنها نوین تر باشد علاوه بر افزایش کیفیت امور چاپی، زمان چاپ نیز کاهش پیدا می کند.

همچنین امکان چاپ محصولات مختلف در تیراژ های کم و زیاد برای مشتریان فراهم می گردد. تنوع ارائه خدمات به مشتریان توسط چاپخانه های حرفه ای موجب جلب رضایت مشتریان می گردد.