جدیدترین مقالات

چاپخانه

chop house

چاپخانه، یکی از مشاغل ضروری است که به نحوی همۀ اقشار و اصناف جامعه به خدمات آن نیازمند هستند. گسترش چاپخانه ها در سراسر شهرها، به خوبی نشان دهندۀ نقش اساسی چاپ در حیطۀ روابط تجاری است. امروزه روز تمامی مشاغل، از سطوح بالا و حیاتی که در اختیار مراجع دولتی است گرفته، تا پایین ترین سطح تجاری و کاری که یک شخص معمولی در آن شاغل است، برای پیشبرد امور خویش، ارتباط ناگزیری با صنعت چاپ و مراجعه به چاپخانه دارند. می شود حرفه و یا کسب و کاری را معرفی کرد که تا کنون به چاپ و چاپخانه نیازی نداشته است؟

کدام چاپخانه؟

چاپخانه محلی است برای انجام امور چاپی و این شغلی است که همیشگی و پر کاربرد است. وقتی تعداد متقاضیان یک حوزۀ تجاری زیاد باشند، تعداد مراکزی که به آن شغل مبادرت می ورزند هم بیشتر و بیشتر می شود. در حال حاضر اگر شما در سطح شهر خود به دنبال چاپخانه بگردید، در مدت کوتاهی می توانید لیستی از چاپخانه های موجود را تهیه کنید. حال یک مسأله مطرح می شود و آن اینکه شما از میان این همه چاپخانه، کدام را انتخاب خواهید کرد؟ آیا ملاکی برای انتخاب چاپخانه وجود دارد؟ آیا مهم است که در انتخاب چاپخانه دقت و زمان صرف شود؟ آیا عملکرد چاپی چاپخانه ها با هم تفاوتی دارد؟ دانستن پاسخ این سؤال هاست که شما را به انتخاب یک چاپخانه از میان لیستی که تهیه کردید، رهنمون می سازد. چاپخانه ها به طور قطع، دارای عملکرد متفاوتی هستند و از روی اطمینان می گوییم که انتخاب چاپخانه در میزان رضایت مندی شما از نتیجۀ سفارشات چاپی تان سهم بسیار بسزایی دارد.

ملاک های اولیۀ انتخاب یک چاپخانۀ خوب

در انتخاب یک چاپخانۀ خوب، چندین مورد مهم دخیل هستند. در وهلۀ نخست به سابقۀ کاری چاپخانۀ مورد نظر توجه کنید. سابقه و پیشینۀ بیشتر نشان تجربۀ بیشتر است و تجربه امری است که متضمن مهارت است. هر چه سابقۀ کاری بیشتر باشد، چاپخانه مجرب تر و ماهرتر عمل خواهد کرد. اما در کنار سوابق و پیشینۀ خوب، استفاده از تجهیزات و دستگاه های مدرن چاپی امری اجتناب ناپذیر است. هر چند افراد شاغل در چاپخانه ماهر و کار بلد باشند، بدون استفاده از دستگاه های مدرن چاپی روز، مهارتشان معطل باقی خواهد ماند. در چاپخانه، نیروی انسانی متخصص با تجهیزات پیشرفته و دستگاه های چاپی قدرتمند، نقش دیالکتیکی در بهبود عملکرد صنعت چاپ دارند. این دو فاکتور، یعنی پیشینه و تجربۀ کاری همراه با استفاده از تجهیزات چاپی مدرن، عوامل اساسی در انتخاب اولیه شما خواهند بود.

سرعت و کیفیت چاپ

برای انتخاب چاپخانۀ مناسب، ویژگی های دیگری هم باید مد نظر داشت که در مجموع و در کنار عوامل دیگر شما را در نیل به هدف خود کمک کنند. یکی از این ویژگی ها، تسریع در عمل چاپ است، یعنی اینکه چاپخانه در روند پذیرش سفارشات، انجام انواع خدمات چاپی، چاپ و بسته بندی و تحویل آن به شما با سرعت بالایی عمل کند. سرعت در این زمانه عاملی است که در روابط تجاری نمی توان آن را نا دیده گرفت. شما ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که از روی اجبار بخواهید یک سری سفارشات را خارج از مدت زمان استاندارد آن به چاپ برسانید. این زمانی است که وقت کافی ندارید و ممکن است دچار نگرانی گردید. یک چاپخانۀ برجسته، باید آمادگی برای چاپ فوری سفارشات مشتری در همۀ انواع خدمات چاپی (کارت ویزیت، کاتالوگ، بنر و تبلیغات، ست های اداری، تراکت ها و ...) را داشته باشد. با این وجود یک چاپخانۀ خوب نباید فراموش کند که در عین استفاده از فاکتور سرعت، کیفیت را هم حفظ کند. سرعت، تنها با دقت است که عامل برتری چاپخانه ها نسبت به هم صنفی هایشان است.

رضایتمندی مشتری، هدف اصلی چاپخانه

چاپخانه ای از نظر ما خوب و قابل اعتماد است که جامع تمام فاکتورهای لازم در امر چاپ باشد. تنها در برداشتن برخی ویژگی ها و عدم در نظر گرفتن مسائل دیگری که آن ها هم سهم بالایی در رضایتمندی مخاطب دارد، نمی تواند گزینۀ مناسبی برای انتخاب چاپخانه باشد. تمامی ویژگی های یک چاپخانۀ خوب، از قبیل سابقه و تجربه، تجهیزات پیشرفته در امر چاپ، انجام تمامی روش های چاپی، سرعت و دقت و کیفیت، جزو ویژگی های متعارفی است که هر چاپخانۀ حرفه ای باید از آن برخوردار باشد. این ها به عملکرد مستقیم خود مراکز چاپی بستگی دارند، اما چیزی که همیشه باید در نظر داشت، خواست و شرایط متقاضی است. هدف باید جلب اعتماد و سپس به دست آوردن رضایتمندی مشتری باشد. پس یک چاپخانۀ حرفه ای پیش از هر امری به خواستۀ مشتریان خویش اهمیت فراوان می دهد و سعی می کند تمام و کمال از پس انجام ریز به ریز جزئیاتی که او می خواهد، برآید.

چاپخانه؛ تخصص، سرعت، کیفیت و هزینۀ ایده آل

چاپخانۀ خود را اکنون می توانید با علم به عواملی که گفته شد، انتخاب کنید. اما نکتۀ دیگری هم برای شما حائز اهمیت خواهد بود. مشتری همیشه در نظر دارد، کارش را به مراکزی بسپارد که هم با کیفیت و زمان دلخواه تحویل بگیرد و هم از نظر هزینه مقرون به صرفه باشد. صرفه جویی در هزینه ها کار پسندیده ای است و اگر بتوان چاپخانه ای یافت که در دریافت دستمزد رعایت جانب مشتری را می کند، گامی بزرگ و موفق خواهد بود. زمانی که شما به لیست چاپخانه های موجود در شهرتان نگاه می کنید، مطمئناً به کاهش هزینه ها هم نظر دارید. خیلی از چاپخانه ها ممکن است به شما پیشنهاد بدهند که با هزینۀ بسیار پایینی نسبت به دیگر چاپخانه ها کار شما را انجام خواهند داد. چقدر عالی! اما مراقب باشید، هزینۀ پایین بدون کیفیت لازم، شما را متضرر خواهد ساخت. البته این بدین معنی نیست که برای برخورداری از کیفیت، باید هزینۀ سرشاری پرداخت، حال که شما در جستجوی یک چاپخانۀ ایده آل هستید که همۀ امکانات خوب را با هم داشته باشد، باید بگوییم که می توانید آن را پیدا کنید و نگران هزینه های سرسام آور هم نباشید. پس دنبال چاپخانه ای بگردید که دستمزد و هزینۀ مناسب و یا حتی پایینی داشته باشد، اما کیفیت و نتیجۀ کار هم برایش ملاک اعتبار و اطمینان باشد.