جدیدترین مقالات

تبلیغات به کمک کاتالوگ

کاتالوگ در دنیای تبلیغات بسیار با اهمیت بوده و نقش بسزایی در ارائه محصول به مشتری را بازی میکند.صاحبان مشاغل مختلف همواره نمونه محصولات خود را به توضیح به مشتریان در قالب کاتالوگ ارائه می دهند که این عمل باعث می شود سود آوری بیشتری جهت دریافت سفارش های بیشتر منظور شود. کاتالوگ (Catalog) و امور چاپ کاتالوگ Catalog Print جهت تولیدات یک تولیدی صنعتی که تولیدات و کالاهای متعدد دارد و یا برای انجام سفارشات به یک شرکت، طراحی و چاپ عموما توسط چاپخانه ها انجام می گیرد.تبلیغات توسط کاتالوگ ها دارای ابعاد گوناگونی بوده که از دید مشتری دارای اهمیت نمی باشد اما برای ارائه دهنده خدمات و یا چاپخانه ای که این مبادرت به طراحی کاتالوگ می کند امری مهم است. طراحی کاتالوگ ها با توجه به شیوه طراحی عموما در چند لت یا سیمی یا منگنه ای چاپ می گردند.

چاپ کاتالوگ

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ به دفترچه یا کتابچه مفصلی همراه با توضیحات زیاد اطلاق می شود که به ارائه توضیحاتی در خصوص عملکرد یک مجموعه و یا پرزنت سری محصولات خود و یا مجموعه حدمات قابل ارائه به مشتریان خود ارائه میدهد، می پردازد. کاتالوگ جهت اعمال رابطه بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان تولید می شود. هر چه کاتالوگ بهتر طراحی و چاپ شده باشد مصرف کنندگان تصمیم معقول تری در قبال ارزیابی و گزینش کالای مورد نطر خود خواهند داشت پس طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ نقش بسزایی در انتخاب مشتریان خواهد داشت.

مقاله مرتبط:کاتالوگ

سیر سعودی کاتالوگ در تبلیغات

با ارتقای فزایده تولیدات و خدمات و همچنین عدم ارائه کافی انتظار تراکت ها و بروشور های تک رنگ در ارائه توضیحات و نمونه کار همچنین هزینه بر بودن معرفی های حضوری ناچار برای ایجاد شور و شوق و ارائه محصولات در بازار شرکت ها اقدام به خلق شیوه جدیدی از گرافیک شدند تا مخاطبین بتوانند در موقعیت مناسب با تولیدات و سرویس ارائه شده توسط شرکت ها آشنا شوند، همچنین با رشد و تنوع کالاها برای جامعه و همچنین گسترش فعالیت های صنعتی بعد از جنگ جهانی، صنعت تبلیغات را به گونه‌ ای رشد داد که هیچ وقت خدمت و یا محصولی بدون طراحی کاتالوگ جایی در بازار نداشت باشد. لذا در طی زمان جهت هدایت ذهن مخاطبین باید روشی یافت تا با آن روش بتوان بازار موجود را از دست دیگر رقبا خارج نمود و این فعالیت ها در نهایت تبدیل به رشد عرصه گرافیک و طراحی گرافیکی گردید. طراحی کاتالوگ ابزار مناسبی است تا مخاطبین بتوانند راغب به خواندن و دیدن تصاویر در جهت شناخت بالاتر محصولات و خدمات شده و در زمان کوتاهتری بتوانند با محصولات آشنا شوند.کاتالوگ از عواملی مانند ارائه شناخت از لحاظ کمی و کیفی- تصاویر محصولات معرفی شرکت ها و ساختار فنی چه از مسیر گرافیکی و چه از نظر ستون، حوزه ها و کاربرد های وسیعی دارد.قبلا در طراحی کاتالوگ ها به صورت برگه ای و پشت و رو بودند که شکل ظاهری آنها شبیه به بروشورهای امروزی بود و جلدی همچون پوستر را دارا بودند و چندی بعد ابعاد آن به صورت استاندارد ظاهر گردید که ابتدا توسط فرانسوی ها ارائه گردید. بر اساس این تعریف طراحی کاتالوگ معمولا از دو کاغذ یا بیشتر تشکیل شده و علاوه بر آن از نوشته نیز بهره می برد. از مهمترین دلایل استفاده از کاتالوگ دادن توانایی درک به مخاطبین بازار هدف جهت شناخت تولیدات و خدمات است.

تبلیغات کاتالوگی راه مناسب ارتباط با مشتری

تبلیغات به حالت بسیار خاصی جهت برقراری یک راهبرد بین تولید کننده و مشتری مبدل گشته است و با صدها طرق مختلف به منظور انتقال پیام و اهداف کسب و کار به مصرف کننده و یکی از آن ها که توسط چاپخانه ها انجام می شود تبلیغات کاتالوگ می باشد. طی چند سال اخیر ارائه دهندگان محصول انتخاب های فراوانی را در اختیار داشته اند و توانسته اند محصولات خود را به طرق مختلف تبلیغ نمایند که استفاده از ابزار کاتالوگ بخضی از این روش بوده است. اینترنت خود یک بستر بسیار مناسبی را فراهم می کند، با ساخته شدن ویدیوهای تبلیغاتی ، آگهی های تبلیغاتی، وب سایت های تخصصی شرایط مناسبی جهت تبلیغات فراهم شده است.

مقاله مرتبط:چاپ کاتالوگ حرفه ای

کاتالوگ برای فروشگاه

یکی دیگر از روش های تبلیغات در یک فروشگاه ایجاد کاتالوگ برای محصولات می باشد به طوری که جای مهمی در یک فروشگاه باز کرده و چاپخانه ها نقشی اساسی در یان میان دارند

 • کامپیوتر همیشه در موجود نبوده و کاتالوگها این امکان را دارند که منبع مناسبی برای اطلاعاتی در رابطه با محصولات باشند.
 • کاتالوگ های چاپی جذاب و خوب هستند چون مخاطب را متمرکز بر محصول نگه میدارد و فرد به راحتی بایک کلیک نمیتواند انرا ببندد یا تغییر دهد.
 • کاتالوگ چاپی شخص مقابل را مخاطب خود قرار داده و فرد احتمالا چندین بار به آن نگاه کند و آن را بخواند.
 • کاتالوگ ها از روش های متنوعی موضوع را ابراز کرده و یک ارتباط با کیفیت را ملزم به چندین راه ارتباطی برای دریافت پیام میباشد.
 • کاتالوگ ها به سادگی هرچه تمام تر قابلیت جابجایی داشته به طور نمونه فرد مورد نظر آن را به دوست خود میدهد.

سادگی کاتالوگ در اارئه محصول

 • فروشگاه های لوکس آن را لازم داشته چرا که روشی محسوس و قابل لمس را پیش روی مشتری برای خریدهای گرانقیمت قرار میدهد.
 • کاتالوگها پل واسط مابین سایت و مشتری محسوب شده و با کمک آن به سادگی میتواند به سایت هم دسترسی پیدا کند.
 • کاتالوگها همواره در حافظه مشتری باقی مانده و روشی ساده برای دسترسی هستند.
 • کاتالوگها روشی منطقی جهت قیاس انتخاب ها می باشند.غالبا مشتری راغب است که بتوانند محصول مورد نظر خود را با سایر محصولات مقایسه کنند.
 • کاتالوگها منطقی درست جهت معامله ساده را امکان پذیر میکنند که از طریق بارکد محصول و یا از طریق تلفن همراه یا تبلت به سایت دسترسی داشته باشند.
 • کاتالوگ ها بعاملی برای انتقال سریع دیتای شما با حجمی محسوب شده و مشتری همیشه میداند که شما کجا و چه چیزی را میفروشید.
 • تبلیغ برند تجاری فروشنده راهی مناسب برای استفاده از کاتالوگ است با کمک آن با برند تجاری شما همواره در خاطر مشتری باقی می ماند.