طراحی بروشور چاپخانه نقش هنر

نقش جهان

طراحی بروشور تبلیغاتی یکی از مهم ترین تبلیغات چاپی به شمار می رود. با توجه به این که این روش تبلیغاتی روشی پر طرفدار به شمار می رود استفاده از قالب های معمول برای طراحی نمی تواند موجب رضایت مخاطبان گردد. با تغییراتی ساده و اندک می توان طراحی بروشور را به شکلی خلاقانه انجام داد به گونه ای که افراد در نگاه اول توجه شان به بروشور جلب شود.

روش هایی خلاقانه برای طراحی بروشور تبلیغاتی منحصر به فرد

طراحی بروشور تبلیغاتی یکی از مهم ترین تبلیغات چاپی به شمار می رود که تمام کسب و کار ها برای انجام برنامه های بازاریابی و تبلیغاتی خود از آن ها استفاده می کنند. اما با توجه به این که این روش تبلیغاتی روشی پر طرفدار به شمار می رود استفاده از قالب های معمول برای طراحی بروشور تبلیغاتی نمی تواند موجب جلب توجه و رضایت مخاطبان گردد. با تغییراتی ساده و اندک می توان طراحی بروشور را به شکلی خلاقانه انجام داد به گونه ای که افراد در نگاه اول توجه شان به بروشور جلب شود.

یکی از اصطلاحاتی که در طراحی بروشور و به طور کلی طراحی های چاپی مورد استفاده قرار می گیرد طراحی بر اساس AIDA است. در این روش 4 اصل اساسی برای طراحی بروشور در نظر گرفته می شود. اولین اصل بحث توجه (Attention) است. این بخش به این معناست که طراحی باید به گونه ای انجام شود توجه مخاطبان را به خود جلب نماید. پس از جلب توجه نوبت به ایجاد علاقه (Interest) در آن ها می رسد. پس از ایجاد علاقه، مخاطبین میل و رغبت بیشتری به سمت شناخت دقیق تر محصولات و خدمات پیدا می کند و این میل (Desire) همان اصل سوم در روش AIDA به حساب می آید. در نهایت هدف از طراحی بروشور ایجاد یک عمل و واکنش از سوی مخاطبان است که این عمل (Action) می تواند خرید محصول یا خدمات باشد. اگر طراحی بروشور بر اساس این چهار اصل صورت بپذیرد بدون تردید می توان گفت موفقیت های مورد انتظار به دست می آید و هزینه و زمانی که صرف طراحی و تولید بروشور شده است مفید و مناسب بوده است.

چه روش هایی می توان برای طراحی بروشور مورد استفاده قرار داد

همان طور که اشاره شد طراحی بروشور تبلیغاتی باید به صورتی خلاقانه انجام شود در حالی که معمولا طراحی بروشور به صورت ساده دو لت یا سه لت انجام می شود. خلاقیت در طراحی بروشور را می توان به دو بخش اصلی خلاقیت در طراحی و طرح های گرافیکی یا خلاقیت در ظاهر و برش های مربوط به بروشور تقسیم نمود. در ادامه به معرفی برخی از روش های طراحی بروشور خواهیم پرداخت که با استفاده از آن ها می توان بروشورهای جالبی برای معرفی کسب و کار ها طراحی نمود. این روش ها عمدتا بر اساس خلاقیت های ظاهری انجام می پذیرند.

  1. طراحی بروشور تبلیغاتی می تواند به شکل هایی خارج از عرف انجام گیرد. شکل هایی که طرحی خاص و منحصر به فرد برای بروشور ایجاد نماید. همان طور که گفته شد طرح های مستطیلی دو لت و سه لت عادی ترین طرح های برای تولید بروشور به شمار می آید در حالی که می توان این بروشور ها را به جای مستطیل به شکل هایی نظیر مثلث، دایره و حتی شکل های نا منظمی طراحی نمود.
  2. طراحی بروشور به شکل پاکت که در این بروشور به گونه ای طراحی می شود که می توان از آن برای قرار دادن سایر برگه ها و لوازم استفاده نمود. به عنوان مثال برخی از افراد همراه با بروشور تبلیغاتی خود سی دی هایی حاوی اطلاعات تکمیلی را به مخاطبان عرضه خواهند نمود. این گونه طراحی بروشور به شکلی است که با استفاده از چند تای مخصوص و برش های ویژه بروشور حالت پاکت پیدا می کند. این گونه خلاقیت ظاهری را می توان با خلاقیت های طراحی و گرافیکی تلفیق نمود و در نهایت بروشوری جذاب تولید کرد.
  3. طراحی بروشور تبلیغاتی در برخی موارد به شکل دفترچه هایی انجام می شود که در آن ها اطلاعات متعددی قرار می گیرد. برای عملکرد بهتر این دفترچه ها و همچنین خلاقیت در طراحی بروشور می توان از برخی نشان گذار ها مانند نوار های نشانه استفاده کرد. این نوار ها می توانند بخش های مختلف بروشور را از هم تفکیک نموده و علاوه بر این با توجه به رنگ آمیزی های جالب می توان تنوعی خاص در طراحی بروشور ایجاد نمود.
  4. علاوه بر طراحی بروشور تبلیغاتی می توان در زمان چاپ نیز می توان خلاقیت های خاصی را در محصول نهایی ایجاد نمود. استفاده از برش های قالبی یکی از مهم ترین این روش ها می باشد. این برش های قالبی اگر با طراحی های خاص تلفیق شود می تواند بروشوری منحصر به فرد ایجاد نمایند.
  5. استفاده از تا های خاص به روش اوریگامی نیز می تواند در طراحی بروشور مورد استفاده قرار گیرد. این روش یک هنر به شمار می آیند و باید در زمان طراحی طرح نهایی مشخص شده باشد. هنگامی که خطوط تا مشخص می شود و بروشور پس از چاپ بر روی این خطوط تا می خورد بروشوری کوچک به دست می آید که پس از باز کردن تای آن می توان تمام اطلاعات را مشاهده نمود.

سخن پایانی در خصوص طراحی بروشور تبلیغاتی

بازار تبلیغات این روز ها بازاری پر از رقابت است و تنها راه موفقیت در میان رقبا استفاده از ایده های نو آورانه و خلاقه برای انجام امور تبلیغاتی است. طراحی های خاص و منحصر به فرد و برش های خارج از حالت معمول می تواند کلید موفقیت این فعالیت ها به شما بیاید. اگرچه برش های خاص و طرح هایی غیر از قالب های معمول می توان موجب ایجاد هزینه هایی برای مشتریان شود اما باید این نکته را مورد توجه قرار داد که انجام برنامه های تبلیغاتی به صورت چاپی، اینترنتی و غیره به گونه به عنوان سرمایه گذاری تلقی می گردد و هرچه این سرمایه گذاری دقیق تر و بهتر انجام شود نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت. هدف نهایی از طراحی بروشور تبلیغاتی فروش بهتر و بیشتر محصولات و خدمات است. در نتیجه فراموش نکنید که شناخت و درک سلیقه افرادی که مخاطب محصولات و خدمات شما هستند اولین اصل موفقیت در طراحی بروشور به شمار می رود. گاهی اوقات مخاطبین شما افرادی هستند که علاقه چندانی به طرح های خاص و عجیب ندارند و اگر شما این خواسته را نا دیده بگیرید نمی توانید رضایت خاطر آن ها را فراهم نمایید و این موضوع به منزله شکست برنامه تبلیغاتی شما خواهد بود.