طراحی تراکت چاپخانه نقش هنر

نقش جهان

طراحی تراکت به عنوان یکی از اجزای تبلیغات چاپی شناخته می شود. این گونه تبلیغات از گذشته جایگاهی مناسب در صنعت فروش و بازاریابی داشته است. هر چه پیشرفت تکنولوژی بیشتر شده روش های جدید تری نسبت به طراحی تراکت برای معرفی محصولات به وجود آمد اما حتی این روش ها هم نمی توانند سبب شوند که کسی از این گونه تبلیغات چاپی بهره نبرد.

تحول در تبلیغات و بازاریابی با استفاده از طراحی تراکت و پخش آن

طراحی تراکت به عنوان یکی از اجزای تبلیغات چاپی شناخته می شود. این گونه تبلیغات از گذشته جایگاهی مناسب در صنعت فروش و بازاریابی داشته است. هر چه پیشرفت تکنولوژی بیشتر شده روش های جدید تری نسبت به طراحی تراکت برای معرفی محصولات به وجود آمد اما حتی این روش ها هم نمی توانند سبب شوند که کسی از این گونه تبلیغات چاپی بهره نبرد. برای طراحی تراکت باید برنامه ریزی های دقیقی انجام شود تا هزینه و زمانی که برای آن صرف می شود به هدر نرود. طراحی تراکت باید با هدف گذاری های از پیش تعیین شده انجام شود. ولی آن چه اهمیت بالاتری نسبت به طراحی دارد پخش تراکت است. باید در خصوص پخش تراکت دقت های لازم به عمل بیاید.

پخش تراکت از چه طریقی باید انجام شود؟

هنگامی که شما طراحی تراکت را به بهترین و خلاقانه ترین حالت ممکن انجام دادید نوبت به تصمیم گیری در خصوص روش های پخش تراکت می رسد. اگر تنها دسته ای تراکت را به مسئول پخش بدهید بدون در نظر گرفتن نکات اثر گذار بدون شک جایگاه تراکت های شما کف خیابان بوده و هیچ گونه بازخوردی از آن ها دریافت نخواهید کرد. در ادامه اشاره کوتاهی به روش های پخش تراکت خواهیم داشت.

پس از طراحی تراکت می توان این گونه تبلیغات چاپی را به درب منازل برد و پخش را به صورت خانه به خانه انجام داد. بهترین و موثرترین حالت این است که از محل ها و کوچه های نزدیک به محل کسب و کار خود آغاز کنید. جذب مشتریان محلی به ویژه برای کسب و کارهایی که حالت محلی دارند مانند سوپر مارکت ها و رستوران ها می تواند نتایج بهتری به همراه داشته باشد. در طراحی تراکت می توان حتی تخفیف ها و امتیازات ویژه برای هم محلی ها در نظر گرفت. هنگامی که قصد پخش تراکت به صورت منزل به منزل را دارید باید به تعداد واحد های هر ساختمان تراکت را داخل خانه بیندازید. البته نا گفته نماند گاهی اوقات ممکن است برخی از افراد از این کار ناراضی باشند اما این روشی از دیرباز روشی مرسوم برای پخش تراکت به شمار می رفته است.

طراحی تراکت می تواند به گونه ای انجام شود که تراکت ها را به جای انداخت داخل خانه ها در محل های مشخصی چسبانده شود. این روش طراحی تراکت و پخش آن را با چسباندن تبلیغات روی در و دیوار منازل اشتباه نگیرید. در این روش پخش، پس از طراحی تراکت، از تراکت پخش کن خواسته می شود تراکت ها را با استفاده از چسب های کاغذی به دیوار، محل های مخصوص و حتی درب منازل بچسباند. این گونه تراکت ها به آسانی از دیوار جدا شده و موجب نارضایتی افراد نخواهد شد.

نوع مرسوم دیگر پخش تراکت، پخش در محل است. همان طور که در طراحی تراکت هدف گذاری و تعیین مخاطب صورت می گیرد، پس از طراحی تراکت در زمان پخش نیز این نکته ها باید رعایت شود. هنگامی که مخاطب کار شما دختران نوجوان هستند بهترین محل برای پخش تراکت نزدیک مدارس دخترانه است. یا اگر شما صاحب یک مجموعه ورزشی ویژه آقایان هستید می توانید نزدیک یک استادیوم و پس از انجام یک مسابقه ورزشی اقدام به این کار نمایید. دقت کنید و محل و زمان پخش تراکت به اندازه طراحی تراکت دارای اهمیت می باشد.

پخش تراکت با استفاده از همکاری مغازه داران محل نیز روش دیگری است که می توان از آن استفاده نمود. پس از انجام طراحی تراکت می توانید با مغازه داران شناخته شده محل وارد مذاکره شده و از آن ها بخواهید برای کمک به شما تراکت ها را در ساک های خرید افراد قرار دهند. البته برای این که این مذاکره برای شما موفقیت آمیز باشد می توانید هزینه تامین بخشی از ساک های دستی را به این افراد پرداخت کنید. به این ترتیب و میل و رغبت بیشتری پیدا می کنند تا به شما کمک کنند.

در نهایت می توانید طراحی تراکت را با توجه به مناسبت ها و رویداد های پیش رو انجام دهید به عنوان مثال اگر نمایشگاهی در پیش است طراحی تراکت را ویژه این رویداد ها انجام دهید و در آن محل پخش کنید. برای اثر گذاری بیشتر بهتر است در طراحی تراکت از یک امتیاز ویژه برای دریافت کنندگان تراکت استفاده کنید. مثلا اختصاص تخفیف برا افرادی که تراکت را به همراه داشته باشند.

طراحی تراکت و پخش آن با دوره های منظم

طراحی تراکت و پخش آن باید به شکلی منظم ادامه یابد. هنگامی که شما روش و محل پخش تراکت را انتخاب کردید و عملیات پخش تراکت انجام شد نوبت به بررسی نتایج می رسد. شما یک هفته، یا یک ماه بسته به برنامه ریزی تبلیغاتی خود فرصت دارید بازخورد های حاصل از پخش تراکت را بررسی کنید و تصمیم گیری برای پخش دوره بعدی را انجام دهید. بر اساس نتایج شاید لازم باشد طراحی تراکت یا محل و روش پخش را تغییر دهید. مهم ترین نکته در انجام تبلیغات بررسی نتایج آن است. این کار به شما کمک می کند تا یک تصمیم اشتباه را دوباره تکرار نکنید. مسئله مهم دیگر این است که برای پخش تراکت از افراد قابل اعتماد استفاده کنید تا مطمئن شوید همه کارها مطابق برنامه های شما پیش رفته است. شرکت های فراوانی آماده خدمات رسانی در خصوص پخش تراکت به شما در حال فعالیت هستند و می توانید از خدمات آن ها بهره ببرید.

سخن پایانی در خصوص طراحی تراکت

طراحی تراکت اگرچه در نگاه اول شاید روشی پیش پا افتاده به نظر بیاید اما واقعیت چیز دیگری است و هر روش تبلیغاتی در صورتی که با هوشمندی مورد استفاده قرار گیرد می تواند نتایج فوق العاده ای به همراه داشته باشند. در تمام مراحل طراحی تراکت و پخش آن نباید جامعه هدف خود را فراموش کنید. هرگز از یاد نبرید که شما برای طراحی تراکت و پخش آن هزینه می کنید و در صورتی که به این موارد کوچک ولی اثرگذار بی اهمیت باشید تمام سرمایه گذاری شما برای این تبلیغات به هدر خواهد رفت. شناخت صحیح از زمان و مکان پخش تراکت در کنار طراحی تراکت به شکلی منحصر به فرد می تواند سبب موفقیت شما گردد.