طراحی لوگو چاپخانه نقش هنر

نقش جهان

یکی از اقدامات مقدماتی و مهم برای برندسازی، طراحی لوگو به شمار می رود. طراحی لوگو نماد، نشانه، تصویر و هویت یک سازمان می باشد که برای متمایز ساختن آن از سایر کسب و کارها مورد استفاده قرار می گیرد. به کارگیری اصول مناسب گرافیک و هنر در طراحی لوگو می تواند موجب بهبود بخشیدن و ارتقای برند هر کسب و کار شود.

طراحی لوگو

یکی از اقدامات مقدماتی و مهم برای برندسازی، طراحی لوگو به شمار می رود. طراحی لوگو نماد، نشانه، تصویر و هویت یک سازمان می باشد که برای متمایز ساختن آن از سایر کسب و کارها مورد استفاده قرار می گیرد. به کارگیری اصول مناسب گرافیک و هنر در طراحی لوگو می تواند موجب بهبود بخشیدن و ارتقای برند هر کسب و کار شود. به عبارت دیگر، لوگو در کسب و کار به عنوان اثر انگشت یا امضا موجودیت می یابد. به منظور پیشی گرفتن و متمایز بودن از رقبا، برخورداری از آرم حرفه ‌ای و منحصر به فرد بسیار تاثیرگذار و موثر می باشد. همچنین بهره بردن از لوگوی حرفه ای در امر تبلیغات و بازاریابی نیز قابلیت های تاثیر گذار و موثری با خود به همراه دارد.

طراحی لوگو به عنوان نشانه و سمبلی از یک سازمان تجاری، اداری، شرکت و یا فرد محسوب می گردد. طراحی آرم به منظور معرفی و ارائه خدمات در کوتاه ‌ترین زمان ممکن به مخاطب، به کار گرفته می شود. همچنین در اوراق اداری و اسناد، لوگو کاربرد بسیار زیادی دارد. برای در معرض نمایش گذاشتن و متمایز ساختن یک محصول نسبت به سایر محصولات، می توان از آرم بیشترین استفاده را برد. برای به تصویر کشیدن کیفیت شاخص و بارز محصول نیز، استفاده از آرم بسیار راهگشا و کاربردی می باشد. لوگو نمایانگر چهره و ظاهر هر برند است که در پیش چشم مشتری و مخاطب در معرض نمایش قرار می گیرد. طراحی حرفه ای و منحصر به فرد لوگو باعث نمایان تر شدن قدرت و توان برند تجاری مورد نظر می گردد. بر همین اساس در زمینه برندسازی، طراحی لوگو، اولین قدم در این زمینه به شمار می رود. تاثیر این موضوع در سایر ابزار تبلیغاتی نیز کاملا مشهود و واضح می باشد. برای معرفی شرکت ها، ایده های منحصر به فرد خلق شده و برند ها، آرم ابزاری کارآمد و تاثیر گذار محسوب می شود. بهره مندی از طراحی لوگو حرفه ای و خاص ضمن ماندگاری آن در ذهن ها، در زمینه معرفی و شناسایی محصول نیز تاثیر بسزایی دارد.

اصول مهم و تاثیرگذار در طراحی لوگو

کشیدن طرح اولیه یکی از مراحل مهم در طراحی لوگو محسوب می شود. با ترکیب و انتخاب چند طرح می توان به ایده مناسب و خاص دست پیدا کرد. صرف زمان کافی و مناسب در این مرحله برای خلق و طراحی یک آرم حرفه ای کمک شایانی انجام می دهد. منحصر به فرد و یونیک بودن لوگو نیز در تاثیرگذاری آن حائز اهمیت می باشد. خلاقیت در این زمینه و اعمال شیوه های نوین، باعث متمایز ساختن آرم و نشانه موردنظر می شود. شناخت مخاطب اصلی نیز یکی از اصول مهم در این زمینه به شمار می رود. با شناخت درست مخاطب، با توجه به سلیقه و نیازهای او، در استفاده از این ابزار می‌ توان هوشمندانه و سنجیده عمل کرد. داشتن توازن و تعادل در طراحی نیز باید مد نظر قرار گیرد. تعادل در طراحی دربرگیرنده رعایت تقارن، بهره مندی از ترکیب رنگ مناسب، و رعایت تناسب موجود در اندازه عناصر استفاده شده در آرم می باشد. با رعایت این اصول تعادل در طراحی نیز میسر می شود. عدم رعایت این اصل، علاوه بر نامفهوم بودن هویت و موضوع لوگو، بی اعتمادی مخاطب را نیز با خود به دنبال دارد. ایجاد طرحی منحصر به فرد و متمایز در این زمینه بسیار اهمیت دارد. طراحی لوگو باید به گونه ای انجام شود که با گذشت زمان ضمن حفظ تاثیرگذاری و زیبایی، از ویژگی پایداری و ماندگاری برخوردار گردد. یکی از ویژگی های مهم در طراحی لوگو، انعطاف پذیر بودن آن می باشد. به علت استفاده آرم در همه زمینه ها، باید ویژگی انعطاف پذیری خود را حفظ نماید. استفاده از رنگ مناسب در این زمینه، از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. مفهوم لوگو، در کنار استفاده از رنگ مناسب تکمیل می شود. انتخاب رنگ نامناسب می تواند به طور کامل باعث تغییر مفهوم آن شود. برای جذب و جلب نظر مخاطب، مد نظر قرار دادن حفظ سادگی آرم بسیار تأثیر گذار می باشد. با توجه به اینکه بازگویی پیام اصلی برند، به وسیله طراحی لوگو صورت می گیرد، طرح مورد نظر باید از پیچیدگی و نامفهوم بودن به دور باشد. همچنین از به کارگیری فونت های فانتزی نیز باید خودداری نمود. نمایش بصری برای معرفی برند توسط لوگو انجام می شود. بر همین اساس باید میان متن، فونت، خلاقیت، تصویر، رنگ و پیام موجود در طراحی آرم، هماهنگی کامل وجود داشته باشد تا بتواند از برند، نمادی کامل را به تصویر بکشد.

ضرورت و اهمیت طراحی لوگو

طراحی لوگو به جهت معرفی کیفیت، سطح، ماهیت و موضوع برند بسیار حائز اهمیت میباشد. بهره گیری از لوگوی منحصر به فرد و خاص با جذب مخاطبان و بازدهی بالا در عرصه تبلیغات، رابطه مستقیم و تنگاتنگی دارد. یکی از راه های کاربردی و بسیار تاثیر گذار در موفقیت شرکت و سازمان، استفاده از آرم می باشد. انجام فعالیت های تجاری در کنار آرم معنا و مفهوم خود را به دست می آورد. با استفاده از این ابزار به مخاطبان شخصیت برند القا می‌ شود و باعث هویت بخشیدن به کسب و کارها می گردد .برای ایجاد ارتباط و تعامل میان برند و مخاطبان و همینطور افزایش میزان فروش، طراحی لوگو نقش شاخص و حیاتی پیدا می کند. طراحی آن باید به گونه ای باشد که بلافاصله بتواند مخاطب را تحت شعاع قرار دهد.

مزایای طراحی لوگو

طراحی لوگو تاثیر مستقیم در جذب مشتریان جدید و رشد کسب و کار دارد. این ابزار پس از توسعه و گسترش کسب و کار و استفاده از آن غیر قابل تغییر می باشد. همچنین یکی از راه های آسان و تاثیر گذار، برای ماندگاری موثر مجموعه و بالا بردن آمار فروش خدمات یا محصولات به شمار می رود. طراحی حرفه ‌ای آرم حتی در تبلیغات کوچک، ایفا کننده نقش بزرگی می باشد. حرفه ای بودن طراحی در امور تبلیغاتی علاوه بر زیبایی و جذابیت، جلوه مناسبی نیز به آن اعطا می کند. چشم انسان با دیدن طرح های زیبا و جذاب، باعث دریافت احساس زیبایی و پیام آن می‌ شود. بر همین اساس طراحی لوگو حرفه ای و منحصر به فرد، در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. بالا بردن کیفیت برند، افزایش میزان تاثیر گذاری، بالا بردن میزان فروش، فراهم کردن و ایجاد اعتبار برای سازمان یا شرکت، از دیگر مزایای مهم و تاثیرگذار طراحی لوگو به شمار می رود.