چاپ افست چاپخانه نقش هنر

نقش جهان

چاپ افست، چاپی پر طرفدار

در دنیای صنعت چاپ این روزها روش ها و دستگاه های متنوعی همچون چاپ افست، چاپ فوری یا دیجیتال، چاپ سیلک و ... مورد استفاده قرار می گیرد و این روش ها و دستگاه ها دائما در حال بهبود و ارتقا نیز می باشند. چاپخانه ها با توجه به نیاز بازار و تقاضای موجود و با توجه به توانمندی های خود چه از لحاظ نیروهای انسانی و چه تجهیزاتی اقدام به فعالیت در یک یا چندین نوع چاپ می کنند. یکی از انواع چاپ که این روزها در بسیاری از چاپخانه های سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد چاپ افست می باشد. چاپ افست به صورت وسیع برای چاپ انواع کاتالوگ، بروشور، کارت ویزیت و بسیاری محصولات چاپی دیگر که بر روی کاغذ قابل چاپ می باشند با کیفیت بسیار مناسب و تیراژ بالا مورد استفاده قرار می گیرد. چاپ افست دارای سیستم رنگی CMYK می باشد که رنگ ها به طور جداگانه روی کاغذ چاپ می شوند. بسته به مدل و قیمت، هر یک از دستگاه های چاپ افست از 1 تا 5 ستون رنگ می توانند داشته باشند. چاپ افست بوسیله تجهیزات و دستگاه های اتوماتیک انجام می شود که غالبا بزرگ بوده و قیمت بالایی دارند و هر روزه نیز تجهیزات مدرن تری برای چاپ افست به صنعت چاپ معرفی می شود.

چاپ افست چیست؟

واژه افست به معنای غیر تماسی می باشد و چاپ افست نیز به معنای چاپ غیر تماسی می باشد. بدین معنا که در آن سطحی که چاپ بر روی آن انجام می شود که غالبا کاغذ می باشد، تماس مستقیم با پلیت چاپی یا همان زینک ندارد، زیرا سیلندر بلنکت عامل واسط بین سیلندر فشار و سیلندر پلیت می باشد؛ بنابراین چاپ افست در تقسیم بندی انواع چاپ در زیرمجموعه چاپ های غیر تماسی قرار دارد.

انواع دستگاه های چاپ افست

یکی از انواع تقسیم بندی دستگاه های افست که بر دو اساس صورت گیرد، با توجه به تعداد رنگ چاپی یا سایز آن ها می باشد که در اولی انواع تک رنگ، دو رنگ، چهار رنگ، پنج رنگ و ...؛ که کارخانجات سازنده دستگاه می توانند بر اساس سفارش درخواستی تعداد رنگ را افزایش دهند. در تقسیم بندی بر اساس سایز دستگاه نیز انواع نیم ورقی، یک ورقی، دو ورقی، سه ورقی، چهار و نیم ورقی و اندازه های بزرگتر را می توان نام برد که شایان ذکر است نوع نیم ورقی آن منسوخ شده است و سایزهای بزرگتر نیز در صورت درخواست، توسط سازندگان تجهیزات چاپی ساخته می شود.

یکی از انواع تقسیم بندی دستگاه های افست که بر دو اساس صورت گیرد، با توجه به تعداد رنگ چاپی یا سایز آن ها می باشد که در اولی انواع تک رنگ، دو رنگ، چهار رنگ، پنج رنگ و ...؛ که کارخانجات سازنده دستگاه می توانند بر اساس سفارش درخواستی تعداد رنگ را افزایش دهند. در تقسیم بندی بر اساس سایز دستگاه نیز انواع نیم ورقی، یک ورقی، دو ورقی، سه ورقی، چهار و نیم ورقی و اندازه های بزرگتر را می توان نام برد که شایان ذکر است نوع نیم ورقی آن منسوخ شده است و سایزهای بزرگتر نیز در صورت درخواست، توسط سازندگان تجهیزات چاپی ساخته می شود.

از دیدگاه دیگر می توان دستگاه های چاپ افست مورد استفاده در چاپخانه ها را به دو گروه ایستاده و خوابیده تقسیم بندی نمود. دستگاه چاپ افست خوابیده توسط کارخانه هایدلبرگ ساخته می شود که این دستگاه را با الگو برداری از دستگاه های سربی که قبلا تولید می کردند، طراحی و تولید نموده اند که عیب این دستگاه چاپ افست سرعت پایین آن می باشد. نوع دیگر، دستگاه های ایستاده می باشد که توسط کارخانجات زیادی در دنیا تولید می شوند. در این نوع از دستگاه های چاپ افست سیلندرهای سه گانه افست به صورت عمودی قرار دارند. ویژگی برتر این نوع دستگاه ها نسبت به دستگاه های افست خوابیده سرعت بالای آن ها می باشد که این دلیل خوبی برای استفاده در بسیاری از چاپخانه های دنیا به شمار می آید. از منظر دیگر دستگاه های کاربردی در چاپ افست را می توان به دو نوع ماشین های ورق یا شیت و ماشین های رول یا روتاسیون تقسیم بندی نمود. در نوع اول از چاپ افست یا همان دستگاه شیت بیشترین استفاده برای چاپ کاتالوگ، بروشور و کارت ویزیت و. با تیراژ متوسط و به صورت رنگی می باشد، اما از دستگاه های رول برای چاپ با تیراژ بالا مثل چاپ کتاب و روزنامه استفاده می شود. این دستگاه ها در مقایسه با دستگاه های شیت بزرگ تر بوده و با توجه به سرعت بالای چاپ، هزینه به صرفه تر و امکان چاپ چندین رنگ نسبت به سایر دستگاه های مورد استفاده در چاپ افست کاربرد بیشتری دارند.

نکاتی در مورد روش کار دستگاه های چاپ افست

همانطور که گفته شد در چاپ افست از سیستم رنگی CMYK استفاده می شود که Cyan برای رنگ آبی آسمانی، Magenta برای سرخ آبی، Yellow برای رنگ زرد روشن و Key color برای رنگ مشکی می باشد که هر کدام در برج رنگ مخصوص و به صورت مجزا ریخته می شوند تا چاپ انجام شود. با توجه به محصول چاپ از دستگاه چاپ افست مخصوص آن استفاده می شود به عنوان مثال برای چاپ متن یک کتاب تک رنگ از ماشین چاپ تک رنگ و از ماشین دو رنگ برای چاپ مثلا سربرگ دو رنگ یا متن کتاب های دو رنگ استفاده می شود. در چاپ افست با توجه به کاربرد محصول چاپی و اندازه و تیراژ مورد نظر برای چاپ از دستگاهی با سایز متناسب استفاده می شود. پروسه انجام چاپ توسط دستگاه چاپ افست مانند سایر انواع چاپ چند مرحله دارد که در اینجا به این مراحل اشاره می کنیم. برای انجام هر نوع چاپ اولین گام، طراحی می باشد. برای طراحی یک محصول چاپی با کیفیت نیاز به تخصص و تجربه می باشد، اگر می خواهید محصول نهایی بالاترین کیفیت را داشته باشد اولین قدم سپردن طراحی آن به متخصصین گرافیک می باشد که بتوانند طرحی استاندارد هم از دیدگاه بصری و هم از نظر چاپی، تهیه کنند. مرحله بعدی در چاپ افست لیتوگرافی می باشد. در این قسمت طرح آماده شده به لیتوگرافی برده شده و به کمک دستگاه Image Setter از طراحی فیلم تهیه می شود. گفتنی ست در نمونه های چهار رنگ فیلم به صورت مجزا برای هر رنگ تهیه می شود. سپس فیلم های تهیه شده از فایل ها به صورت جداگانه بر اساس هر رنگ در دستگاه قید کپی قرار داده می شود و پس از انجام نوردهی نقش فیلم روی زینک خواهد افتاد که در نهایت چهار زینک از هر رنگ آماده می شود. مرحله بعدی مرحله چاپ می باشد. در این مرحله زینک در ایتدا به کمک غلطک آب مرطوب می شود، سپس مرکب به وسیله غلطک دیگری روی زبنک مالیده شده و بعد از آن تصویر از روی زینک روی لاستیک چاپ افتاده و در نهایت به کاغذ منتقل می گردد.