چاپ و ساخت ساک دستی چاپخانه نقش هنر

نقش جهان

ساک دستی مانند فولدر جهت حمل و جا به جایی اوراق تبلیغاتی مانند، کاتالوگ، بروشور، هدایای تبلیغاتی که سایز بزرگی دارند و ... مورد استفاده قرار می گیرد و قطعا در جنبه ی ثمربخش بودن تبلیغات چاپی می تواند تاثیر به سزایی ایفا کند. سایز ساک دستی با توجه به نیاز کارفرما تعیین می شود اما کارفرمایان معمولا از ساک های دستی که سایز آنها استاندارد است استفاده می کنند.

برخی از استانداردهای ساک دستی به شرح زیر نوشته شده است:

  • چاپ ساک دستی با سایز A4 و A5
  • چاپ ساک دستی مربعی شکل در سایزهای 20x20، 30x30، 40x40 و ...
  • چاپ ساک دستی مستطیلی به صورت افقی یا عمودی

ساک دستی های کاغذی با توجه به سایزهای ذکر شده و به اشکال ذکر شده می توانند چاپ و ساخته شوند. جهت چاپ ساک دستی باید طول، عرض و عطف ابعاد ساک دستی به صورت کامل در نظر گرفته شود تا بتوانیم ساک دستی خود را به صورت کاملا استاندارد و بهینه چاپ کنیم.

معمولا کاغذهایی همچون گلاسه، کارتی و کرافت با ضخامت بالا جهت ساخت و چاپ ساک دستی مورد استفاده قرار می گیرند. البته نکاتی در مورد گرماژ و ضخامت کاغذها در ساخت ساک دستی وجود دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. با توجه به نکات گفته شده در صورتی که کاغذ مورد استفاده ی ما جهت ساخت ساک دستی، کاغذ گلاسه 200 گرم باشد، نیازی به ساخت و استفاده از قالب ندارد؛ اما در صورتی که گرماژ کاغذ گلاسه مورد استفاده بیشتر از 200 گرم باشد لازم است جهت چاپ و ساخت آن از قالب استفاده کرد. عدم استفاده از قالب ممکن است باعث تَرَک برداشتن کاغد و در نتیجه کاهش زیبایی آن شود. برای افزایش زیبای ساک دستی و جلوگیری از تَرَک خوردن آن، می توان از روکش سلفون مات یا براق استفاده کرد.

نکته ی حائز اهمیتی که در مورد چاپ ساک دستی با کاغذ گلاسه ای که گراماژ آن بیشتر از 250 گرم است وجود دارد، امکان باز شدن چسب ها از اطراف ساک دستی می باشد؛ به این دلیل که ممکن است به مرور زمان چسب های ما بین صفحات به علت فشار وارد آمده بابت ضخامت بیش از حد کاغذ، باعث شود تا ساک دستی باز و متلاشی شود! در همین راستا می توان گفت بهترین گرماژ کاغذ گلاسه ای که می توان از آن ساک دستی ساخت، کاغذ گلاسه ی 250 گرمی می باشد.

به جزء کاغذهای ذکر شده جهت ساخت ساک دستی، از نوع جنس دیگری با نام پارچه ی سوزنی می توان استفاده کرد. جنس این نوع از ساک ها همانطور که از نامش پیداست پارچه ی سوزنی با گرماژ 60 یا 90 می باشد. به علت آماده بودن ساک های دستی پارچه ای در رنگ ها، ابعاد و سایزهای مختلف، بهتر است جهت چاپ روی این نوع از ساک ها فقط اطلاعات ضروری مانند لوگو شرکت، تلفن، وب سایت و ... روس ساک چاپ کرد. در نظر داشته باشید چاپ طرح هایی که دارای جزئیات باشند، روی ساک های دستی پارچه ای امکان پذیر نمی باشد. ساک دستی پارچه ای از نظر هزینه بهینه تر از ساک دستی کاغذی می باشد اما با توجه به محدود بودن رنگ چاپ روی آنها، ساک دستی کاغذی زیباتر جلوه داده می شوند.

ساک های دستی کوچک مثل ساک هایی با ابعاد 45x60 سانتی متر یا 70x50 سانتی متر را می توان به صورت یک تکه چاپ کرد و با ایجاد خط تا ساک دستی مورد نظر را ساخت؛ اما در بعضی مواقع در صورتی که سایز ساک دستی مورد نظر بزرگتر باشد باید آن را به صورت چند تکه چاپ کرد. علت این موضوع عدم امکان چاپ به خاطر سایز بزرگ ابعاد ساک در یک فرم است و به ناچار باید ساک مورد نظر در چند فرم جداگتنه چاپ و در نهایت ساخته شوند. به عنوان مثال ساک های دستی در سایز 10x40x30 سانتی متر باید در دو فرم مجزا چاپ و ساخته شوند. به این نوع از ساک ها به اصطلاح ساک های دستی دو تکه گفته می شود.

امکان صحافی به صورت نقره کوب، طلا کوب و یو ویموضعی بر روی ساک های دستی کاغذی بدون هیچ محدودیتی وجود دارد و می تواند باعث افزایش دوچندان زیبایی ساک دستی شما شود.

در نهایت پس از چاپ و ساخت ساک دستی، از بندهایی متناسب با رنگبندی ساک دستی شما استفاده خواهد شد.