چاپ پاکت چاپخانه نقش هنر

نقش جهان

چاپ پاکت در عصر دیجیتال و الکترونیک، هنوز هم مانند زمان پیدایش خود در قرن 19، پابه پای صنعت چاپ یار دیرین نامه و محصولات چاپی می باشد. و هرجا صحبت از ارسال مرسوله ای می شود، هیچ کس حتی به ذهنش هم خطور نمی کند بدون پاکت هم می شود اوراق یا نامه ای برای شخصی ارسال کرد. آیا قراردادهایتان را بدون پاکت به دست مشتری می توانید برسانید، و خیالتان راحت باشد کسی محتوای آن را نخواهد خواند؟ آیا حاضرید اوراق مالی محرمانه تان را بدون پاکت مهر و موم شده برای همکارانتان بفرستید؟ چه کسی می تواند آن قدر ریسک پذیر باشد، که هویت و اعتبار و آبروی خود را با بی توجه ای به این کار معمول و لازم به خطر بیندازد. چه کسی حاضر است در بازاری که همه سعی می کنند نسبت به رقبا پیشی بگیرند، از صنعت چاپ پاکت برای رقابت با رقبا، برای تصاحب حداکثری بازار چشم پوشی کند. پاکت شما اولین سفیر شما در دفتر کار مشتری و یا در خانه اوست. او قبل از باز کردن درب پاکت و خواندن مرسولات شما به پاکتتان نگاه می کند ، او می خواهد بداند پاکت از طرف کیست؟ تصور کنید؛ پاکت بدون نام و نشان یا پاکت ساده ای که با قلم، تنها نام ارسال کننده و دریافت کننده را نوشته اند، بر روی مخاطب شما چه تاثیری خواهد گذاشت؟ آیا پاکتتان برای او جذاب خواهد بود؟ آیا در بازکردن آن دقت خواهد کرد؟ او پاکت را پاره کرده و درون سطل زباله می اندازد. شاید هم بیندیشد؛ نکند جعلیست و حاوی چیز خطرناکی باشد؟ شما در قدم اول برای تاثیرگذاری مثبت بر روی مخاطبتان شکست خورده اید.

هزینه چاپ پاکت در زمان رونق و ثبات بازار که همه شرکت ها در رقابتند، تا نام و آوازه خودرا به گوش مشتریان برسانند، چندان به چشم نمی آید. اما در زمان رکود بازار که همه نه برای توسعه، که برای بقاء در بازار می جنگند بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. معمولا اولین کاری که صاحبان کسب و کار می کنند، بودچه بازاریابی را کاهش می دهند. و احتمال اینکه پاکت هم قربانی شود، هست. اما آیا در بازاری که تنها راه بقاء جذب حداکثری مشتریان است، کار درستی است از چاپ پاکت مناسب برای سازمانتان چشم پوشی کنید؟ و ابزاری را که می توان با خلاقیت در طرح و اندازه و کاربرد آن کاری کرد، شما را به مشتری یاداوری کند، کمک کند دیده شوید، کمک کند در زمانی که کسی به خدمات یا کالای شما نیاز دارد شما را ببیند، یا اولین نامی که به ذهنش می رسد نام شما باشد، نادیده بگیرید. خیلی وقت ها مرکز اطلاعات تلفن شماره تماس بسیاری از فعالان کسب و کارها را ندارد. و در همان موقع شخصی که نیاز مبرم به کالا و یا خدمات خاصی دارد به اینترنت نیز دسترسی ندارد تا جست وجو کند، اما در همین لحظه پاکت شما که توانسته برای قراردادن اسناد دیگری استفاده شود، در معرض دید او قرار می گیرد. در زمانی که مشتری کم است، و اولویت، استفاده از خدمات و کالاهای اساسی است؛ باید در معرض دید باشید. باید در ذهن مخاطب اثر مثبتی گذاشته باشید، تا شما را انتخاب کند. با بی توجهی به کیفیت چاپ پاکت خود، اثر مثبت خود را در بازار حذف نکنید. این صرفه جویی نیست، این اقدام به خودکشی است.

مراحل چاپ پاکت

قبل از اقدام به چاپ پاکت، ابتدا مشخص کنید؛ قرار است این وسیله پیام رسان چگونه به پیشبرد اهداف استراتژی بازاریابی شما کمک کند. اگر پاکتهای شما نتوانند نقشی در این زمینه ایفا کنند، تنها کاوری خواهند بود که شما برای محافظت از مرسولاتتان استفاده کرده اید. اوراق و یا نامه محرمانه داخل پاکت قرار داده می-شود، که پاره یا گم و یا خوانده نشوند، پاکت ساده نیز این کار را می تواند انجام دهد. اما آیا در عصری که صنعت چاپ پاکت این قدر در خدمت کسب و کار درآمده، می توان همیشه پاکت ها را اینگونه بی هویت استفاده کرد؟ آیا می خواهید به اعتباری که چاپ پاکت مخصوص سازمانتان می تواند برایتان به ارمغان بیاورد، بی توجه باشید؟ از کمکی که به پیشبرد اهداف بازاریابیتان می تواند بکند، چشم پوشی می کنید؟ تصمیم ندارید با یک تیر، سه نشان را بزنید؟ هم محافظت، هم اعتبار و هم بازاریابی.

اولین وظیفه پاکتتان محافظت است. بسته به اهمیت اوراقی که قرار است درون آن قرار گیرد، باید گرماژ کاغذ و چسب درب پاکت تعیین شود. وظیفه دوم آن اعتبار دهی به سازمانتان است. هنگام چاپ پاکت، لوگو و پیامی که هویت شما را نشان می دهد را به موسسه ای که وظیفه چاپ پاکت شما را به عهده دارد، نشان دهید و بگویید مخاطبانتان چه کسانی خواهند بود، تا بر طبق آن پاکت شما را طراحی کنند. طرحی که بر اساس روانشناسی مخاطب، بیشترین ماندگاری را در ذهن مخاطبان داشته باشد.

چاپ پاکت در وظیفه بعدی خود باید نقش موثری در بازاریابی شما ایفا کند. شکل و اندازه معمول را کنار بگذارید. باید نگذارید مخاطب آنها را به راحتی پاره کند و دور بیندازد. پاکت زیبا و رنگی در ابعاد و شکل جذاب همراه با ماندگاری بالا، می تواند بعد از گشوده شدن، کاربردی دیگری نیز داشته باشد. کاربردی که شما برایش در نظر گرفته اید و مخاطبان را می توانید راهنمایی کنید. امروزه مردم درگیری ذهنی زیادی دارند، واقعا گاهی اوقات حوصله و زمان کافی برای خلاق بودن ندارند.

موسسه ای را برای چاپ پاکت انتخاب کنید؛ که بتواند با خلاقیت شما برای بازاریابی همراهی کند. موسسه چاپ باید مانند خیاطی عمل کند که، وقتی مشتری رنگ و جنس پارچه ای را انتخاب می کند که ظاهر او را بد جلوه می دهد، یا مدل لباسی را انتخاب می کند که مناسب مراسمی که او قرار است بپوشد نیست، محترمانه گزینه بهتری را پیشنهاد می کند. موسسه ای که باور دارد، اگر کمک کند چاپ پاکت شما برایتان موفقیت و اعتبار بیشتری بیاورد، او نیز در موفقیت شما شریک شده و شما را مشتری همیشگی خود خواهد کرد. با کمک موسسه و امکانات او بیندیشید؛ آیا می توان برای جنس پاکت از کالاهای تولیدی خودتان استفاده کنید؟ آیا می-توان پاکت را طوری ساخت که بتواند مصارف دیگری داشته باشد؟ آیا می توان شکل پاکت را عوض کرد، اما با هزینه مناسب؟ اجازه دهید، چاپ پاکت نواورانه شما را در بین رقبا متمایز کند. وارد خانه های مردم شوید. چه اشکالی دارد، پاکت شما پازل یا فلش کارت آموزش الفبا برای کودکان یا برای زبان آموزان باشد.

هزینه چاپ پاکت

عواملی مانند جنس پاکت( کاغد یا مقوا) و گرماژ آن، ابعاد پاکت، تعداد, نوع چاپ که در تیراژ بالای 1000 عدد افست مناسب تر است، رنگ، قالب ساده یا خاص باشد و چسب درب در هزینه چاپ پاکت تعیین کننده هستند.