چاپ پوسترانتخاباتی چاپخانه نقش هنر

نقش جهان

انواع چاپ پوستر انتخاباتی

پوستر انتخاباتی از آن نوع پوسترهایی است که طراحان در طراحی آن خود را محدود می‌کنند و یک خودسانسوری خاصی در آن دیده می‌شود. طراحانی که در خلق انواع دیگر، خلاقیت را به کمال می‌رسانند و با خیالشان چون عقابی در بلندترین نقاط آسمان بالاتر از ابرها پرواز می‌کنند و آن‌چنان جسورند که همه قواعد و قانون‌ها را می‌شکنند، به اینجا که می‌رسند گویی دستانشان می‌لرزد. مدادی برداشته و دور ذهن و قلبشان قفسی ترسیم می‌کنند، چرا؟ چرا هیچ‌کسی حاضر نمی‌شود مانند پوسترهای وقایع حس هیجان را در بیننده‌ها بیدار کند؟ چرا کسی حاضر نیست چهارچوب طراحی پوستر انتخاباتی که امروزه رایج هست را بشکند؟ بااین‌همه طراح خوش‌ذوقی و فوق‌العاده‌ای که در اطراف ما وجود دارد، شاید یکی از دلایل آن شمای داوطلب باشید که از او درخواست نمی‌کنید؟ هرچه که هست گاهی باید چشم‌ها را شست، جور دیگر باید دید.

طراحی پوستر انتخاباتی متفاوت

پوستر انتخاباتی از محصولات چاپی است که اگر هوشمندانه طراحی شود، در همان گام اول مابین پوسترهای تکراری جلب‌توجه می‌کند و شاید نیاز نباشد با انجام فتوشاپ و آرایش غلیظ سعی بر جلب‌توجه شود. در طراحی پوستر انتخاباتی ایده آل برای طراح خود درباره مخاطبانتان سخن بگویید؛ گاهی شما در فیلد تخصصی داوطلب می‌شوید که رأی‌دهندگان تحصیلات خاصی دارند و یا باورها و سلایق خاصی دارند، طراح شما که غیب‌گو نیست. به او اطلاعاتی درباره انواع مخاطبانتان بدهید، چه اشکالی دارد چند نوع پوستر بر اساس مخاطب شناسی طراحی کنید. درست است هزینه طراحی پوستر انتخاباتی بالاتر می‌رود؛ اما این سرمایه‌گذاری است نه هزینه، شما دارید برای تبلیغات هزینه می‌کنید باید تمام تلاشتان را بکنید انتخاب شوید.

البته در بعضی انتخابات کوچک که بر روی کیفیت تصاویر خیلی حساسیت وجود ندارد می‌توانید از چاپ دیجیتال استفاده کنید که امکان تنوع چاپ وجود دارد و به تعداد اندازه سفارشات وجه پرداخت می‌کنید. مجبور نیستید تعداد زیاد سفارش دهید، هزینه چاپ هر برگه پوستر انتخاباتی معین می‌شود و شما هر تعداد خواستید ضرب‌در این عدد می‌کنید؛ اما اگر تبلیغات شما برای محدوده وسیعی است، به‌راحتی می‌توانید از چاپ افست کمک بگیرید که در تیراژ بالا مقرون‌به‌صرفه بوده و کیفیت تصاویر بسیار بالاست. فقط به خاطر داشته باشید در چاپ افست به علت این‌که برای هر 1000 عدد ساخت زینک صرفه اقتصادی دارد عدد سفارش را رند کنید؛ زیرا حتی اگر 1300 عدد پوستر انتخاباتی سفارش دهید وجه همان 2000 عدد را خواهید داد. نکته بعدی که خالی از لطف ندیدیم همین‌جا بیان کنیم؛ درباره کیفیت است، گرماژ کاغذ در کیفیت پوستر انتخاباتی مؤثر است. در انتخاب گرماژ هم بر اساس بودجه خود تنوع به خرج دهید؛ هرچه گرماژ کاغذ بالاتر باشد، کیفیت پوستر انتخاباتی بهتر و البته هزینه چاپ بیشتر خواهد شد. می¬توانید بر اساس مکانی که پوستر نصب خواهد شد این تفاوت را قائل شوید، پوسترهایی که در فضای داخلی نصب می‌شوند با گرماژ بالاتری انتخاب کنید به‌خصوص اگر در مکان‌های ویژه‌ای قرار است دیده شوند؛ بگذارید نظرها را جلب کند و کلاس کار شمارا بالاتر ببرد، مردم همیشه به‌ظاهر اهمیت می‌دهند. برای فضاهای خارجی که احتمال کنده شدن زیاد است، می‌توانید برای صرفه‌جویی در هزینه در نوع کاغذ سخت‌گیری نکنید.

قصد نداریم شمارا خسته کنیم اما یک تنوع دیگر که در هزینه هم تأثیرگذار است، وجود دارد؛ تنوع در سایز پوستر انتخاباتی شما؛ پوسترهای بزرگ درست است بیشتر جلب‌توجه می‌کنند؛ اما در ابعاد آن‌هم تنوع به خرج دهید؛ قرار نیست همه‌جا، همه فضا را شما اشغال کنید. هرکسی فضای بیشتری را اشغال کرد که لزوماً رأی بیشتری را از آن خود نمی‌کند. در ضمن مکان‌هایی که پوسترها باید نصب شوند را قبلاً طی یک استراتژی هوشمندانه تعیین کنید، پوستر انتخاباتی باید هم بیشتر و هم هدفمندانه‌تر دیده شود یعنی رأی‌دهندگان بیشتری ببینند.

همچنین باید در هنگام طراحی پوستر انتخاباتی جهت رعایت کنتراست و هماهنگی، مکان‌های نصب موردتوجه واقع شوند، باید در بین رقبا پوستر شما جلوه بیشتری داشته باشد. البته سایز معمول پوسترها A3 و A4 است که هم می‌تواند به‌صورت عمودی طراحی کنید و هم‌افقی؛ اگرچه نوع عمودی آن رواج بیشتری دارد. این‌همه تنوعی که تأکید می‌کنیم رعایت کنید، برای این است که در هر مکانی این پوسترها قابل‌نصب باشند. بگذارید افراد حداقل 20 بار پوستر شمارا ببینند، جملاتتان را بخوانند و در کنارش نامتان در ذهنشان حک شود. برای ماندگار شدن در ذهنشان باید اثری از شمارا حداقل 20 بار ببینند.

طراح پوستر انتخاباتی

پوستر انتخاباتی بدون مشارکت فعال شما در طراحی آن مانند لباسی می‌شود که شما می‌پوشید؛ اما انتخاب دیگران است، در این لحظات احساس می‌کنید کاملاً با خواسته شما مطابقت ندارد هرچه قدر هم زیبا باشد، احساس خوبی در این مواقع ندارید، می‌دانید عدم رضایت هم واگیر دارد و روی بیننده تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین وقت بگذارید و نظر دهید.

باید طراحی پوستر انتخاباتی خودتان را دوست داشته باشید و از حسی که در مخاطب بر خواهد انگیخت احساس رضایت کنید؛ ژستتان، نگاهتان، چشم‌ها و حالت تک‌تک اعضای چهره و یا هر تصویری که قرار است بر روی پوستر زده شود، هرچه که باشد باید در درجه اول برای شما دوست‌داشتنی باشد.

نوشته‌ها در پوسترتان باید از راه دور قابل‌خواندن باشند. اندازه فونت‌های پوستر بر اساس اهمیت مطالب انتخاب کنید؛ چیزی که باید در همان لحظه اول به چشم بیاید با فونت بزرگ‌تر و پررنگ‌تر و بعد به ترتیب فونت ریزتر استفاده شود، باید در نگاه گذرا هم، چیزی که می‌خواهید را بیننده‌ها ببینند.

در طراحی پوستر انتخاباتی؛ رنگ زمینه پوستر، رنگ لباس شما و یا هر تصویری که انتخاب کرده‌اید و رنگ متن همگی باید در یک هارمونی زیبا مانند هارمونی که در یک ارکست وجود دارد، باشند. هماهنگی و تضاد در یکجا جمع شوند. از یک شیب رنگ هم می‌توانید کمک بگیرید تا نگاه بیننده در پی‌رنگ‌ها به سمت و سویی معطوف شود که شما دوست دارید.

نکته ظریفی که باید دقت کنید؛ چاپگر و توانایی آن است، چاپگری انتخاب کنید که رنگ‌ها را زنده و قوی چاپ کند. اگر پوستر را با حاشیه کامل استفاده کنید بیشتر از بقیه جلب‌توجه می‌کند.

از فضای پوستر بیشترین بهره را ببرید؛ نه پوستر را شلوغ کنید و نه خیلی خلوت باشد. باید جملات شما که پشت سرهم در پوسترهای متفاوت می‌آیند نشان دهند در کدام راه حرکت خواهید کرد.

پراکندگی‌ اهداف بیشتر شعاری بودن آن را نشان می‌دهد تا نشان از برنامه دار بودن شما، کسی دیگر شعار را باور نمی‌کند. سعی کنید؛ اذهان و افکار عمومی را با جملات خود به چالش بکشید، از مشاورانتان که در بین مردم زیاد تردد می‌کنند در این زمینه کمک بگیرید.

همه مطالبی که درزمینه پوستر انتخاباتی بیان شد، بسیار انعطاف‌پذیر است و بنا بر سلیقه و خلاقیت شما می‌توانند بسط یابند. همه‌چیز به حرف دل شما بستگی دارد.