چاپ کاتالوگ

نقش جهان

تاریخچه چاپ کاتالوگ برای اولین بار برمی‌گردد به اواسط قرن بیستم که دنیا پس از اتمام جنگ جهانی دوم شاهد پیشرفت صنایع و بزرگ‌تر شدن جوامع صنعتی بود که این مسئله لزوم رقابت و به دنبال آن تبلیغات برای فروش محصولات تولیدکنندگان و خدمات سازمان‌ها را به همراه داشت. در این زمان دیگر استفاده از اعلامیه های تک برگی و تبلیغات حضوری تأثیر چندانی نداشت و این شرایط زمینه ابداع کاتالوگ را فراهم آورد

چاپ کاتالوگ

ارتباط صنعت چاپ کاتالوگ و بازار

امروزه صنایع با سرعت چشم گیری در حال گسترش می باشند که این موضوع، بازار رقابت را سخت تر می کند. چاپ کاتالوگ راهی تضمین شده و مناسب برای حضور پر رنگ در این بازار رقابتی می باشد. نگاهی به تاریخچه صنعت چاپ در دنیا، مسیر رو به رشد و پیشرفت آن را به خوبی نشان می دهد.

چاپ از ابتدایی ترین شکل آن به صورت حکاکی نقوش بر روی سنگ ها و کتیبه ها گرفته تا امروزه که امکان چاپ نوشته و طرح بر روی سطوح با شکل و جنس های مختلف ممکن می باشد، حضور پررنگی در زندگی جوامع بشری داشته است. برای بقا در بازار در هر زمینه ای که فعالیت داشته باشید نیاز به بازاریابی و تبلیغات غیرقابل‌انکار است.

امروزه روش‌های بسیاری برای تبلیغات خدمات یا محصولات پیشنهاد می‌گردد، از حضور در شبکه‌های اجتماعی مجازی گرفته تا استفاده از محصولات چاپی، همگی راهی برای معرفی محصولات و خدمات به بازار هدف می باشد.

تاریخچه چاپ کاتالوگ

تاریخچه چاپ کاتالوگ برای اولین بار برمی‌گردد به اواسط قرن بیستم که دنیا پس از اتمام جنگ جهانی دوم شاهد پیشرفت صنایع و بزرگ‌تر شدن جوامع صنعتی بود که این مسئله لزوم رقابت و به دنبال آن تبلیغات برای فروش محصولات تولیدکنندگان و خدمات سازمان‌ها را به همراه داشت. در این زمان دیگر استفاده از اعلامیه های تک برگی و تبلیغات حضوری تأثیر چندانی نداشت و این شرایط زمینه ابداع کاتالوگ را فراهم آورد.کاتالوگ در واقع دفترچه ای است که در آن توضیحات کامل و جامعی در مورد سازمان، شرکت یا کارخانه و محصولات و خدمات آن ها به همراه تصاویر و اطلاعات و راه های ارتباطی، جهت معرفی به بازار هدف به کار رفته و به نوعی رابط تولیدکننده و مصرف کننده می باشد.

چاپ کاتالوگ راهی سریع، آسان و در عین حال جذاب و تاثیر گذار در فرآیند تبلیغات می باشد. از محاسن استفاده از شیوه تبلیغاتی چاپ کاتالوگ می توان به حمل راحت و دسترسی خوب، انتقال سریع مطلب، استفاده از ترکیب نوشتار و تصاویر و شفافیت و وضوح در انتقال پیام به مصرف کننده و معرفی سازمان و خدمات یا محصولات آن می باشد.

نیازهای چاپ کاتالوگ استاندارد و تاثیرگذار

برای چاپ کاتالوگ در چاپخانه نیاز به تجهیزات خاص و دستگاه مختص آن می باشد. در نظر داشته باشید کیفیت طرح و چاپ کاتالوگ عامل بسیار مهمی می باشد همانطور که چاپ کاتالوگ زیبا و با کیفیت نقش مثبتی در افزایش فروش می تواند داشته باشد به همان اندازه نیز کاتالوگ بی کیفیت می تواند تاثیر منفی در نظر مشتری ایجاد نماید.

معمولا بهترین نوع برای چاپ کاتالوگ، چاپ افست می باشد که در آن از رنگ مدل CMYK استفاده می شود که در آن هر رنگ جداگانه روی کاغذ چاپ می شود که باعث بهبود وضوح کاتالوگ می شود. البته برای چاپ کاتالوگ از روش چاپ دیجیتال نیز استفاده می گردد که به علت هزینه بالا معمولا برای چاپ کاتالوگ در تیراژ پایین بیشتر کاربرد دارد.

بر خلاف بروشور در طراحی و چاپ کاتالوگ تعداد صفحات بیشتر و توضیحات کامل شامل تصاویر، جداول یا نمودارها و اطلاعات دقیق مشاهده می شود. برای تاثیرگذاری بیشتر کاتالوگ توجه به طراحی اصولی و منحصر بفرد بسیار مهم به شمار می آید در هنگام چاپ کاتالوگ می بایست به نکاتی همچون نوع کاغذ مصرفی برای چاپ، براق یا مات بودن کاغذ با توجه به نوع گرافیک طرح، سایز و اندازه استاندارد آن، وضوح تصویر، نوع صحافی و برش و ... توجه نموده تا در ارائه کاتالوگی حرفه ای به دست مصرف کنندگان و مشتریان موفق عمل نماییم.

معرفی ویژگی های انواع چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی

سایز کاتالوگ ها بسته به کاربرد آن متنوع می باشد، که بیشتر در سایز A4 طراحی و چاپ می گردد. اما امکان تهیه آن در سایز A3، A5 و 24 در 17 نیز مقدور می باشد. همچنین کاتالوگ را می توان هم به صورت افقی و هم عمودی نیز طراحی و چاپ نمود.

بر اساس مدل طراحی و چاپ کاتالوگ سه مدل کاتالوگ را که می توان معرفی کرد سیمی، منگنه ای و لت دار می باشند؛ که نوع لت دار معمولا برای طراحی بروشور به کار می رود اما برای کاتالوگ های با سایز بزرگ نیز کاربرد دارد. کاتالوگ های لت دار معمولا دو، سه یا چهار لت می باشند اما در مواردی پنج لت به بالا نیز چاپ می گردد. نوع منگنه ای نیز بیشتر برای بروشور مورد استفاده قرار می گیرد. نوع سیمی گران ترین نوع طراحی و چاپ کاتالوگ می باشد.

برای چاپ کاتالوگ بسته به اندازه و شکل صفحات روش های متنوعی مطرح می شود که ما در اینجا به اختصار به معرفی چند روش متدوال اشاره می کنیم. چاپ کاتالوگ دولت که در ابعاد A4 بوده و معمولا به وسیله خط تا به چهار صفحه A5 دو رو تبدیل می شود، همینطور می توان در سایز A3 که به 4 صفحه A4 تبدیل شود.

از ویژگی های این نوع کاتالوگ راحتی حمل و مطالعه آن می باشد. نوع دیگر چاپ کاتالوگ سه لت می باشد که عموما در سایز A4 و A3 یا با سایز 30 در 63 تنظیم می شوند که می توان به 6 صفحه با سایز A4 و دیگر سایزهایی که با دو خط تقسیم به سه می شوند، تبدیل نمود.

از بارزترین ویژگی این نوع کاتالوگ امکان ارائه مقدار بیشتری از مطالب و تصاویر در آن می باشد. چاپ کاتالوگ یا بروشور می تواند به شیوه Gate-fold نیز صورت پذیرد که این روش به دلیل هزینه بالا برای چاپ آن، در موارد خاص از آن استفاده می شود.

مورد بعدی چاپ کاتالوگ از نوع Z-fold می باشد که همانند سه لت بوده چون مانند آن سه لایه دارند در واقع دارای 6 پنل می باشند دو مورد از آن ها پنل پشتی و پنل رویی می باشد. به طور کلی برای چاپ کاتالوگ ایده ها و متدهای فراوانی مطرح می باشد که در مرحله طراحی آن می بایست فاکتور خلاقیت و ایده پردازی نوین را چاشنی کار نمود تا در جلب توجه مخاطب و انتقال صحیح و موثر اطلاعات بدون نقص عمل نماید.

دقت داشته باشید که سایز کاتالوگ به طور صحیح تنظیم گردد تا از به هدر رفتن کاغذ در زمان چاپ کاتالوگ پیشگیری شود، برای این مورد نیاز است فاصله نوشته ها و تصاویر با لبه مطابق با استاندارد باشد. سایزهای استاندارد برای چاپ کاتالوگ شامل A4، B4، A5 و B5 و همچنین سایز خشتی کوچک (19 در 19)، خشتی بزرگ (23 در 23) و پالتویی (12 در 17) می باشد.