چاپ فضای خارجی چاپخانه نقش هنر

نقش جهان

همانطور که از نام این چاپ مشخص است، چاپ در فضاهای خارجی معمولا جعت تبلیغات، اطلاع رسانی و ... در محیط های کاملا باز مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به نوع مصرف این رول ها مقاومت رول و چاپ روی آن، مسئله ی حائز اهمیتی است که در ادامه به شرح آن می پردازیم. قبل از بررسی نوع و ویژگی های چاپ فضاهای خارجی بهتر است به مصارف و کاربردهای آن بپردازیم. چاپ مناسب در فضاهای خارجی در بیشتر مواقع به گزینه های زیر محدود می شوند:

 • تابلوهای چاپی در مغازه ها
 • تابلوها و بنرهای تبلیغاتی در پاساژها
 • استندهای تبلیغاتی در خیابان ها
 • برخی از بیلبوردهای تبلیغاتی در جاده ها و بزرگراه ها
 • تابلوهای تبلیغاتی در پل های عابر پیاده
 • بنرهای تبلیغاتی یا اطلاع رسانی در پارک ها
 • و موارد دیگر ...

همانطور که از کاربرد این بنرها مشخص است، بدیهی است که این نوع چاپ ها باید استحکام و مقاومت بالایی در برابر شرایط محیطی داشته باشند. شرایط محیطی که می تواند روی این چاپ ها تاثیرگذار باشد، تغییرات دمایی در فصل های متفاوت، نور خورشید، مقاومت در برابر باد و باران و ... می باشد. تمام رول ها و سفارش هایی که توسط چاپخانه نقش هنر جهت استفاده در فضاهای خارجی به چاپ می رسد توسط قدرتمندترین و بهترین دستگاه های روز دنیا به چاپ می رسد و تمامی این اقلام دارای بالاترین مقاومت در برابر شرایط محیطی می باشند. علاوه بر این، نوع مرکب و رنگ های استفاده شده در این چاپ ها توسط چاپخانه نقش هنر، مقاومت و استحکام بساری دارند و تمامی آنها در برابر تابش نور خورشید، رطوبت و بسیاری از عوامل محیطی دیگر، کاملا مقاوم هستند.

حداکثر عرض قابل چاپ برای چاپ فضاهای خارجی، ۵ متر می باشد و طول آن نیز به صورت نامحدود قابل تغییر است. محدودیت چاپ عرضی به این معنا نیست که طرح های بسیار بزرگ با عرض های بالاتر قابل چاپ نیستند! جهت چاپ طرح های بزگ می توان طرح را به بخش هایی تقسیم و چاپ کرد و در انتها رول های چاپ شده را در کنار یکدیگر چسباند؛ به عنوان مثال برای طرح هایی که عرض آن معادل 9 متر است، طرح با عرض های 5 و 4 متری تقسیم و چاپ می شود و در انتها بدون هیچ مشکلی در مورد امکان وجود درز یا شیار بین طرح ها، طرح های مورد نظر در کنار هم قرار می گیرند. پس در این باره جای نگرانی وجود ندارد.

برای چاپ این نوع از ملزومات چاپی معمولا از انواع خاصی از پارچه های پلاستیکی استفاده می شود. این نوع از پارچه ها علاوه بر مقاومت بالا در برابر شرایط محیطی، جوهر مورد استفاده روی آن نیز به مقدار بسیار بالایی در مقابل آب مقاوم است.

برخی از اقلامی که جهت چاپ در فضای خارجی (فضای باز) مورد استفاده قرار می گیرند، عبارتند از:

 • بنر: بنر یکی از پرکاربرد ترین متریال چاپی است که به وفور از آن استفاده می شود. از ویژگی های مثبت بنر می توان به مقاومت مطلوب در برابر پارگی، کشیدگی و تغییرات دمایی اشاره کرد. بنرها جهت استفاده در فضاهای باز یکی از گزینه های مناسب به حساب می آیند اما باید در نظر داشت مقاومت آنها در برابر مناطقی که اختلاف دمای آنها بالا هستند یا گرمسیر هستند ممکن است عملکرد مناسبی نداشته باشند.
 • فلکس: فلکس بعد از بنر پرکاربرد ترین نوع چاپ در فضاهای خارجی است. خصوصیات فلکس مانند بنر است با این تفاوت که فلکس نور خورشید را راحت تر از خود عبور می دهد و در فصل های گرم سال یا مناطق جنوبی کشور که گرمسیر هستند عملکرد بهتری نسبت به بنر دارد.
 • وینیل: وینل یکی از انواع کاغذ پشت چسب دار است که به خاطر مقاومت بالا در برابر شرایط محیطی مانند رطوبت، باران، نور خورشید و ... معمولا در صنایع خدماتی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال برچسب هایی که روی خودروهای تاکسی چسبانده می شوند، برچسب های تبلیغاتی روی اتوبوس ها و ... مورد استفاده قرار می گیرند. از معایب این کاغذ می توان به کیفیت پایین اجزای تشکیل دهنده ی تصویر اشاره کرد. به همین خاطر از این برچسب ها تنها در مواردی استفاده می شود که تصویر چاپی دارای جزئیات خاصی نباشد.
 • سولیت: سولیت یکی دیگر از انواع کاغذهای پشت چسب دار می باشد که به خاطر مرغوبیت مواد تشکیل دهنده، می تواند تصویر مورد نظر را بسیار شبیه به تصویر اصلی به چاپ برساند و بدون شک می توان گفت بیشترین تبلیغات تصویری که با استفاده از کاغذهای پشت چسب دار، چسبانده می شوند، از این نوع از کاغذ استفاده می کنند.
 • مش: یکی دیگر از کاغذهای پشت چسب دار کاغذ مش است. همانطور که از نام این کاغذ پیداست، روزنه های ریز یا درشتی روی این کاغذ پشت چسب دار وجود دارد و معمولا حروف توسط این برچسب ها به چاپ می رسد. مورد استفاده ی این برچسب ها در مغازه ها می باشد.

مورد استفاده ی کاغذهای بالا تقریبا مشابه باهم هستند اما هر یک از این موردها بسته به شرایط محیطی مورد استفاده قرار می گیرند. چاپ در فضاهای خارجی نسبت به اقلام مصرفی هزینه ی زیادی ندارد و زمان چاپ این طرح ها در چاپخانه ی نقش هنر به دلیل استفاده از دستگاه های به روز و مدرن نسبت به سایر چاپخانه ها بسیار پایین تر و به صرفه تر خواهد بود. در صورتی که در مورد موارد ذکر شده در بالا نیاز به مشاوره یا اطلاعات بیشتر داشتید، می توانید با کارشناسان چاپخانه نقش هنر تماس حاصل فرمایید.